Grid 2
Grid 2 | |
Fejlesztő | Codemasters Southam |
Kiadó | Codemasters Feral Interactive (OS X)[1] |
Sorozat | Grid |
Motor | EGO Engine 3.0 |
Platformok | Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, OS X |
Kiadási dátum | Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360 OS X
|
Műfaj | Verseny |
Játékmódok | Egy- és többjátékos |
Adathordozó | |
Grid 2 versenyjáték, a Grid sorozat második tagja, melyet a Codemasters fejlesztett és jelentett meg.[2] A játék 2013 májusában jelent meg PlayStation 3, Windows és Xbox 360 platformokra, melyeket 2014 szeptemberében egy OS X-átirat követett. Utóbbit a Feral Interactive fejlesztette és jelentette meg.[1] A játék 2014 júniusában Grid Autosport címmel folytatást kapott.
Játékmenet
A játék számos valós versenypályát és valós városok utcáiról mintázott kitalált pályát, illetve négy évtizedet felölő autóválasztékot tartalmaz. A Grid 2 egyik legfőbb újdonsága a „TrueFeel” névre keresztelt irányítási rendszere, mellyel a Codemasters a realizmus és a hozzáférhetőség közötti középutat próbálta eltálalni. A játékból eltávolították a pilótafülke-kameraállást, mivel az elődjében, a Race Driver: Gridben mindössze a játékosok 5 százaléka használta azt, azonban az erőforrás igénye kifejezetten magas.[3] A játékosoknak egyes játékmódok elindításakor eg-egy megadott autót biztosítanak, a többit kihívások keretében lehet megnyitni. Az autók festését a játékos személyre szabhatja, a színekkel vagy különböző árnyalatokkal módosított, előre beállított grafikai minták segítségével.
World Series Racing
A „World Series Racing” (WSR) egy rendkívül kompetitív versenysorozat, amely a világ különböző kontinenseinek különböző pályáin zajló versenyeken zajlik. A sorozat egy „LiveRoutes” nevű módot is tartalmaz, ahol a pálya nyomvonala dinamikusan változik. A sorozatban olyan versenytípusokat szerepelnek, mint a hagyományos verseny, az időfutam, a drift, a kiejtéses verseny, az ellenőrzőpont-futam, a tóge és a járműkihívás. A játékos egy új versenyző szerepét öltheti magára, akit Patrick Callahan befektető bérel fel azzal, hogy segítsen elindítani a WSR-t az egyes versenyklubok pilótáinak kihívásával. A játékos az észak-amerikai, európai és ázsiai neves versenyklubok pilótáinak legyőzésével raojngókat szerez a WSR-nek, ami ahhoz vezet, hogy ezen kluboknak a versenyzői beleegyeznek a WSR-hez való csatlakozásba.
Marketing
A játék Mono Edition kiadása a 125 000 font sterlinges árával Guinness-rekordot döntött a „legdrágább kereskedelmi forgalomban kapható videojáték (limitált kiadású)” kategóriában.[4][5] Ebből a kiadásból mindössze egyetlen példányt gyártottak, azt Deadmau5 kanadai lemezlovas vásárolta meg.[6] A Grid 2 szponzorálta Matt Kenseth 18-as rajtszámú GameStop Toyotáját egy a Dover International Speedwayen megtartott NASCAR Nationwide Series-versenyen.[7]
Fogadtatás
Lua-hiba a(z) package.lua modulban a(z) 80. sorban: module 'Module:Video game wikidata' not found
A Metacritic gyűjtőoldal adatai szerint a játék „általánosságban kedvező” kritikai fogadtatásban részesült.[8][9][10]
Az IGN szerkesztője pozitív véleménnyel volt a játék grafikájával, hangzásával és játékmenetével kapcsolatban, kiemelve, hogy „A jól összeállított autófelhozatal, a nagyszerű sebességérzet és a jól átgondolt karriermód egy olyan versenyjátékban egyesül, amelyet nagyon szórakoztató végigjátszani.”[11] A Game Informer dicsérte a World Series Racing-mód egyedi jellegét, az alternatív pályaútvonalakat és a többjátékos módot, azonban megjegyezte, hogy az nem különösebben innovatív.[12] A PC Gamer szerkesztője azt írta, hogy „a csúcsminőségű látványvilág és a kiváló kezelhetőség ellenére a játék valahogy nem hiszi el, hogy a versenyzés önmagában elég érdekes”, és kritizálta a cím elnyűtt történetét, miközben dicsérte a realisztikus mesterséges intelligenciát és a különböző módokat.[13] A Destructoid szerkesztője ezzel szemben viszont csalódott volt a szimulációs játékmenet hiánya miatt, és megjegyezte, hogy „ehelyett önmaga lecsupaszított változatát kínálja, amely tele van lusta tervezéssel, sportszerűtlen MI-ellenfelekkel, különleges ESPN-»élő« közvetítésekkel, amelyeket senki sem kért igazán, és mindennek tetejébe egy bizarrul irritáló narrátorral és teljesen megrészegült vagy teljesen apatikus rajongókkal”.[14] A Push Square hasonlóan vélekedett, és a játékot egy szórakoztató, de biztonságos versenyjátéknak nevezte, amelyből az elődjével ellentétben hiányzik a hangulat és az identitás.[15] A GameSpot dicsérte a hangzást, a látványt, a kezelhetőséget, a többjátékos módot és az események változatosságát, miközben kifogásolta a nehézség testreszabásának hiányát és az időnkénti teljesítmény-ingadozásokat.[16] A GamesRadar+ szerkesztőjének tetszett a játék intenzitása, látványvilága, a versenyek változatossága és a tartalom mennyisége, ugyanakkor olyan kisebb problémákat említett, mint a pilótafülke-nézet és az egyjátékos autófejlesztések hiánya és a kezdetben riasztó kezelhetőség.[17]
Az Academy of Interactive Arts & Sciences jelölte a játékot „az év versenyjátéka” kategóriában a 17. D.I.C.E. Awards díjátadón, a díjat végül a Forza Motorsport 5 nyerte el.[18]
Fordítás
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Grid 2 című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Jegyzetek
- ↑ 1,0 1,1 GRID 2 Reloaded Edition Rolls Out September 25. Inside Mac Games, 2014. szeptember 24. [2016. március 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. szeptember 25.)
- ↑ The Race Returns in 2013. Codemasters, 2012. augusztus 8. [2012. augusztus 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. augusztus 8.)
- ↑ Welsh, Oli: Grid 2 Preview: No Assists Please, We're British. EuroGamer.net. EuroGamer.net, 2012. augusztus 8. [2019. március 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. május 6.)
- ↑ Walke, Ben: GRID 2 Mono Edition – the ultimate collector’s item? (angol nyelven). PlayStation Blog. PlayStation, 2013. május 24. (Hozzáférés: 2025. január 6.)
- ↑ Seabaugh, Christian: Grid 2: Mono Edition Costs $190,000, Comes with BAC Mono Supercar (angol nyelven). Motor Trend. Motor Trend Group, 2013. május 24. (Hozzáférés: 2025. január 6.)
- ↑ Woodrow, Ryan: 10 most expensive collector's editions that people actually bought (angol nyelven). Sports Illustrated. ABG-SI, LLC, 2024. augusztus 11. (Hozzáférés: 2025. január 6.)
- ↑ https://www.nascar.com/news-media/2013/05/31/dover-nationwide-series-qualifying-order-2/
- ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)MCPC
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)MCPS3
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)MCX360
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)IGN
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)GI
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)PCGUS
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)Destruct
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)PSQ
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)GSpot
nevű lábjegyzeteknek - ↑ Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen
<ref>
címke; nincs megadva szöveg a(z)GRadar
nevű lábjegyzeteknek - ↑ 2014 Awards Category Details Racing Game of the Year. interactive.org . Academy of Interactive Arts & Sciences. (Hozzáférés: 2023. november 28.)