Kanális-barlang

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Erozio-team 2025. január 8., 21:35-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Kanális-Csikidam-barlang
Hossz23 m
Mélység6,2 m
Függőleges kiterjedés6,2 m
Ország Magyarország
TelepülésBudapest
Földrajzi tájBudai termál karszt
TípusKeveredési korróziós - hévizes barlang
Barlangkataszteri szám4762-80
Elhelyezkedése
é. sz. 47° 31′ 59″, k. h. 19° 00′ 47″47.533056°N 19.013056°EKoordináták: é. sz. 47° 31′ 59″, k. h. 19° 00′ 47″47.533056°N 19.013056°E

A barlang a Budai-termál karszton található, közvetlenül a Pál-völgyi-barlangrendszer mellet, attól magasabban. Jellegét tekintve valószínűsíthető a környéken jellemző keveredési korróziós kialakulás. Erre utaló képződmények (borsókő) csekély mértékben találhatóak az üreg falain. A barlang szinonímáját a közelben lakó, a 80-as években aktív zenészről kapta.

Kutatástörténet

A barlangot 2010 telén találták meg, egy különösen hideg napon. Mivel közvetlenül az eredeti bejárat mellett csatornafedél található, így a barlangból legalább 5-7 méter magasra szálló gőzt először a csatorna kipárolgásának gondolták. Ezt követően az Adrenalin, Anubisz és Tolerancia csoportok kutatói, és az alkalmanként megrendezett Szép-völgyi kutatótáborok résztvevői kutatták.

Az üreg leírása

A teljes hossza 23 méter, mélysége hat és fél méter. Iránya megegyezik a környék főhasadékainak irányával, párhuzamos az úttesttel is- É,ÉNY-D,DK. A Hideglyuk rendszer légvonalban kb. ötven, a Pálvölgyi barlangrendszer Kiskarácsony ága kb. tizenöt méterre található. Az eredeti bejárat beomlása után új nyílást vágtak a kutatók, melyet balesetvédelmi okok miatt előírásuknak megfelelően vízóra-akna ajtóval láttak el. Az üreg két, nagyjából egyforma teremből, és az azokat összekötő erősen omladékos kúszójáratból áll. A jelenleg két terem valamikor egy volt, azonban középen egy természetes nyílása lehetett, melyet a helyiek háztartási hulladékkal töltöttek fel. A falon több helyen találhatóak igen szép kalcit, aragonit kiválások, tellérek. Egy ponton kalcittal bevont cseppkő jellegű képződmények figyelhetőek meg. A jelenlegi végpontnál a kutatók elérték a szálkő hasadékot, melynek a két hosszanti vége nincs meg, folyamatosan tart, szélessége kb. egy méter, lefelé tágul. A kitöltés igen laza, kb. fél méteres kövek alkotják, laza márgával kötve. Állandó jelleggel lelátni egy–két métert, az intenzív huzat, mely esetenként a gyökereket is mozgatja, pedig egyértelműen mutatja függőlegesen az utat. A mennyezet a melegvíz által cementálódott, kovásodott márga, mely egy-két pontot eltekintve stabilnak mondható.

Irodalom