Tanulmányok a méhben lévő magzatról

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Fega 2025. február 21., 09:42-kor történt szerkesztése után volt. (A második tanulmány: +Arundel grófja link)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
A magzat az anyaméhben (1511 körül), The Royal Collection (RCIN 919102)
A magzat az anyaméhben (1511 körül),
The Royal Collection
(RCIN 919102)
A női külső nemi szervek és a magzat öt képe az anyaméhben (1511 körül), The Royal Collection (RCIN 919101)
A női külső nemi szervek és a magzat öt képe az anyaméhben (1511 körül),
The Royal Collection
(RCIN 919101)
A hátoldal (RCIN 919102)
A hátoldal
(RCIN 919102)
A hátoldal (RCIN 919101)
A hátoldal
(RCIN 919101)

A Tanulmányok a méhben lévő magzatról Leonardo da Vinci két színes, jegyzetekkel ellátott vázlata, amelyeket körülbelül 1511-ben készített.[1] A rajzok helyesen ábrázolják az emberi magzatot a boncolt méhben, a megfelelő pozíciójában.[2] Leonardo a méhet egyetlen kamraként jelenítette meg, szemben azzal az elmélettel, hogy a méh több kamrára oszlik, amelyek az ikrek esetében külön rekeszekbe zárják a magzatokat.[2] Továbbá helyesen ábrázolta a méhartériát és a méhnyak, valamint a hüvely érhálózatát is.[2] A két rajz ma a brit The Royal Collection gyűjteményében található.

Története

Leonardo Marcantonio della Torre anatómus segítségével tanulmányozta az emberi embriológiát, és boncolás során volt lehetősége megfigyelni a magzatot.[2] Leonardo érdeklődését a test immateriális aspektusai iránt a bal oldali rajzon balra lent található jegyzet fejezi ki: „Ebben a gyermekben a szív nem dobog, és nem lélegzik, mert folyamatosan vízben pihen, és ha lélegezne, megfulladna. A légzésre pedig nincs szükség, mert az anya élete és tápláléka élteti és táplálja... És egy és ugyanaz a lélek kormányozza ezt a két testet, és a vágyak, félelmek és fájdalmak közösek ebben a teremtményben, mint minden más eleven testrészben. (...) Ezért arra következtetünk, hogy ugyanaz a lélek irányítja és táplálja mindkét testet.”

Az első tanulmány

Az első tanulmány (bal oldali rajz, 30,5×22 cm-es), a magzat farfekvéses helyzetét mutatja egy boncolt méhben. A köldökzsinór a magzat lábai köré tekeredik, de a méhlepényhez való kapcsolódása nem látható; a bal szélén egy petefészek és a hozzá tartozó erek láthatók. Leonardo tévesen ábrázolta a méh érfalában lévő karéjos szerkezeteket, amelyeket korábban egy tehén méhében talált.[3] A hátlapon: vázlatok egy méhen belüli magzatról, valamint egy magzati májról, gyomorról és köldökvénáról; vázlatok egy csirkeembrióról és a hártyákról; feljegyzések a szaporodásról, valamint a fényről és árnyékról. A Leonardo saját kezű jegyzetei mellett további két kézzel készült jegyzetek is találhatók - a felső négy sort tanítványa, Francesco Melzi, a jobb alsó részt pedig egy ismeretlen kéz, talán Leonardo anatómiai munkatársa, Marcantonio della Torre készítette.

A második tanulmány

A másik tanulmány (jobb oldali rajz, 30,3×22 cm-es), női külső nemi szerveket, a hasizmok feltételezett elrendezését a jobb felső sarokban, valamint a magzatot különböző szögekből ábrázolja. A felső táblán olasz nyelvű felirat található: „Dimanda la moglie di Biagin Crivelli come il cappone alleva le oua della ghallina essendo lui imbricato” („Kérdezd meg Biagino Crivelli feleségét, hogyan neveli és kelti ki a kappan a tyúk tojásait, amikor nincs megkopasztva”).[4] Leonardo azt feltételezte, hogy a köldökzsinór felelős a magzat vizeletének a méhen kívülre történő elvezetéséért.[2] Hátlap: a köldökzsinór metszetei; egy magzat profilban jobbra; a jobb könyök és alkar inainak és csontjainak rajzai; hét rajz a magzati zsigerekről, erekről és a köldökzsinórról; jegyzetek a rajzokhoz. A tanulmányokat kezdetben Francesco Melzire hagyták. 1582–90 között Pompeo Leoni vásárolta meg örököseitől, és 1630-ra Thomas Howardhoz, Arundel grófjához kerültek. 1690-ban II. Károly angol király révén került a brit The Royal Collection gyűjteményébe.[1]

Hivatkozások

  1. 1,0 1,1 Leonardo da Vinci (1452-1519) - The fetus in the womb; sketches and notes on reproduction (English nyelven). Royal Collection Trust. (Hozzáférés: 2025. január 12.)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Leonardo da Vinci's Embryological Drawings of the Fetus | Embryo Project Encyclopedia. embryo.asu.edu. (Hozzáférés: 2025. január 12.)
  3. Kenneth David Keele. Leonardo da Vinci: Anatomical Drawings from the Royal Library, Windsor Castle, Jane Roberts, Metropolitan Museum of Art, 78. o. (1983). ISBN 0-87099-362-3 
  4. Leonardo da Vinci: Anatomical Drawings from the Royal Library, Windsor Castle, p. 75

További információk

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Tanulmányok a méhben lévő magzatról témájú médiaállományokat.