Bhaskara-kerék

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Kgbalint 2025. február 6., 09:28-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A Bhaskara-kerék egy hipotetikus örökmozgó (perpetuum mobile) tervezete volt, amelyet az indiai matematikus, II. Bhaskara alkotott meg Kr. u. 1150 körül. A kerék részben higannyal töltött, ívelt vagy döntött küllőkből állt.[1] Amint mozgásba lendült, a higany a küllők egyik oldaláról a másikra áramlott, így kényszerítve a kereket a folyamatos mozgásra, állandó dinamikus egyensúlyban. Mint minden örökmozgó, a Bhaskara-kerék is egy régóta hiteltelenített szerkezet. Ahhoz, hogy a kerék valóban túlsúlyba kerüljön (hogy az egyik irányban nagyobb legyen a nyomaték, mint a másikban) és mozgást okozzon, a küllők sugarát a kerék mozgása során folyamatosan változtatni kellene. Ezt aktívan kellene megtenni, ami energiát emésztene fel - és így a gép megszűnne örökmozgó lenni. Az is fontos, hogy a kerék mozgása közben figyelembe vegyük, hogy a kerék túlsúlyos helyzetbe hozható, így a matematika azt a látszatot kelti, hogy van egy teljes nyomaték.[2] Teljes mértékben lehetséges, hogy a kerék mozgást fejtsen ki, ha kibillentjük az egyensúlyából (hasonlóan ahhoz, ahogyan egy inga is kileng, ha elmozdítjuk a tökéletesen függőleges helyzetből), de ez a mozgás nem folytatódik a végtelenségig.

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Bhāskara's wheel című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

  1. Lynn Townsend White. Tibet, India, and Malaya as Sources of Western Medieval Technology, 65. o. (1960. április 1.) 
  2. Overbalanced Wheel Clculations (English nyelven). Amazing Men and their Magical Machines. (Hozzáférés: 2025. január 23.)