Ernesto Schiaparelli

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>InternetArchiveBot 2024. augusztus 24., 23:53-kor történt szerkesztése után volt. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.9.5)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Ernesto Schiaparelli
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Occhieppo Inferiore[1]
Elhunyt1928. február 14. (71 évesen)
Torino[1]
Állampolgárságaolasz (1861. március 17. – 1928. február 14.)
Foglalkozása
  • antropológus
  • régész
  • egyiptológus
  • egyetemi oktató
  • politikus
TisztségeOlasz Királyság szenátora
KitüntetéseiBressa Prize (1905)[2]
A Wikimédia Commons tartalmaz Ernesto Schiaparelli témájú médiaállományokat.

Szobra a torinói Museo Egizióban

Ernesto Schiaparelli (Occhieppo Inferiore, 1856. július 12.Torino, 1928. február 14.) olasz egyiptológus. Számos ásatást végzett a Királynék völgyében, ő fedezte fel Nofertari királyné sírját (QV66, 1904), valamint ő tárta fel Kha királyi építész sírját (TT8, 1906). A torinói Museo Egizio az ő vezetése alatt lett a világ második legnagyobb egyiptológiai múzeuma.

Élete

Kiemelkedő tudóscsaládból származott. Apja, Luigi Schiaparelli a Torinói Egyetemen tanított történelmet. Rokonai közé tartoztak Giovanni Schiaparelli csillagász, Celestino Schiaparelli arabista, Cesare Schiaparelli, a fényképészet úttörője, Carlo Felice Schiaparelli agronómus, Giovanni Battista Schiaparelli, az ipari kémia úttörője, valamint Elsa Schiaparelli divattervező. A firenzei Egyiptomi Múzeum igazgatója lett, ahol 1880-ban szakértő módon szervezte át a gyűjteményt, majd 1894-ben kinevezték a torinói Museo Egizio élére, ami Schiaparelli számos ásatásának köszönhetően ma a világ második legnagyobb egyiptológiai gyűjteményével rendelkezik. Ezt a pozíciót haláláig betöltötte. Emellett az olasz szenátusnak is tagja volt. 1884-ben ferences szerzeteseknél szállt meg Luxorban, ekkor kötelezte el magát amellett, hogy segítsen a Felső-Egyiptomban nagy szegénységben élő misszionáriusokon. Ebből a célból egy szervezetet alapított, amely később bővítette tevékenységét a Közel-Keleten élő olasz bevándorlók megsegítésével. 1903 és 1920 között Schiaparelli tizenkét régészeti ásatáson vett részt, feltárásokba kezdett Héliopoliszban, valamint Gízában, Hermopoliszban, Aszjútban, Kaw el-Kebirben, Gebeleinben és Asszuánban (Horhuf sírja).

Feltárásai

(A lista nem teljes)

Főbb publikációi

  • Del sentimento religioso degli Egiziani (1877) az egyiptomiak vallásáról
  • Il Libro del Funerali degli antichi Egiziani, 3 vols. (1881-1890) az egyiptomi Halottak Könyvéről
  • Les Hypogées de Thebes (1889) a thébai sírokról

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 www.accademiadellescienze.it (italiano nyelven). (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  2. Premio Bressa (italiano nyelven). Torinói Tudományos Akadémia

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ernesto Schiaparelli című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Külső hivatkozások