Ficoroni-cista

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Legobot 2013. március 8., 08:33-kor történt szerkesztése után volt. (Bot: 3 interwiki link migrálva a Wikidata d:q601054 adatába)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
A Ficoroni-cista részlete

A Ficoroni-cista a római Villa Giulia Múzeumban őrzött bronzedény (cista).

Nevének eredete

Francesco de Ficoroni 18. századi műgyűjtőről nevezték el, aki a múzeumnak ajándékozta.

Története

A Kr. e. 300 körül készült cistát 1738-ban Praenestében találták, s az ottani bronzművesség egyik legkiemelkedőbb alkotása, bár magát a cistát felirata szerint Rómában készítette Novios Plautios, és egy bizonyos Dindia Macolnia adta a leányának ajándékul.

Leírása

Oldalán bekarcolt rajzzal (feltehetőleg görög festői előképek nyomán) az Argonauták ábrázolása látható, köztük Polüdeukész, a Diszküroszok egyike, amint Amükoszt, a bebrükoszok királyát, akit ökölvívásban legyőzött, egy fához kötözi. Az edény fedelén a fogó Dionüszosz és két szatír álló szobrocskája.

Jelentősége

Az alkotáson található szignó: Novios Plautios med fecit (Novius Plautius csinált engem) a latin nyelvtörténet egyik fontos állomását rögzíti: a tárgyeset, illetve a presens perfectum indicativi activi klasszikus alakjainak kialakulása felé vivő utat lehet megfigyelni benne. Ez a legkorábbra datált régészeti lelet, mely rögzíti Róma városának a nevét is (ROMAI - azaz Rómában) formában.

Források

  • Művészeti lexikon II. (F–K). Főszerk. Zádor Anna, Genthon István. 3. kiad. Budapest: Akadémiai. 1981. 62. o.
  • ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap