Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. A felmerült kifogásokat a szócikk vitalapja részletezi (vagy extrém esetben a szócikk szövegében elhelyezett, kikommentelt szövegrészek). Ha nincs indoklás a vitalapon (vagy szerkesztési módban a szövegközben), bátran távolítsd el a sablont! Csak akkor tedd a lap tetejére ezt a sablont, ha az egész cikk megszövegezése hibás. Ha nem, az adott szakaszba tedd, így segítve a lektorok munkáját!(2006 márciusából)
Busztopológia esetén a kliensek azonos kommunikációs vonalra csatlakoznak
A busztopológia (avagy sín) olyan hálózati topológia, amelyben kliensek egy csoportja egy megosztott kommunikációs vonalon (ezt nevezik busznak) keresztül van összekapcsolva. A busz architektúráknak számos megjelenési formája ismert, ide tartoznak az alaplapok buszrendszerei, más számítógépek különféle (memória, periféria, bővítő stb.) buszai, és néhány Ethernet hálózat is.
A busz hálózati architektúra a legegyszerűbb módszer több kliens összekapcsolására, de gyakran problémát jelenet, hogy a kliensek egy időben akarnak ugyanazon a buszon keresztül kommunikálni, ezért egy busz architektúra esetében egy külön rendszer szükséges az ütközések elkerülésére (ez leggyakrabban a Csma/cd – vivő érzékelés többszörös hozzáféréssel rendszer) vagy kell egy kitüntetett busz mester, amely vezérli a busz forgalmát és a megosztott használatot.
Egy valódi buszhálózat passzív: a busszal összekapcsolt számítógépek csak figyelik a buszon érkező jelzéseket, nem kell továbbküldeniük a jeleket. Ennek ellenére több aktív architektúra is leírható így, mivel ugyanazokat a funkciókat valósítja meg, mint egy „busz”. Például a kapcsolt Ethernet egy logikai busz hálózaton működik, de ez fizikailag nem busz. Tulajdonképpen a számítógép hardvere is nagyon absztrakt szinten tekinthető a szoftver busz egy különleges esetének.
Annak ellenére, hogy a kapcsolt Ethernet hálózatok elterjedtebbek a passzív Ethernet hálózatoknál, a busztopológia mégsem terjedt el a kábelalapú hálózatok között. Ugyanakkor csaknem minden vezeték nélküli hálózat passzív busztopológiájú.