Útmutató

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen Thomas (vitalap | szerkesztései) 2025. április 12., 16:31-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez


Ha már feliratkoztál, Te is nagyon könnyen tudsz írni egy cikket a Hungaropédia számára. Amennyiben írtál korábban Wikipédia cikkeket, mindent tudsz már. Ha még nem, olvasd el ezt a rövid kis útmutatót. Hogy megkönnyítsük munkádat, egypár sablont készítettünk számodra:

  1. Szöveges cikk
  2. Szöveges cikk képpel
  3. Szöveges cikk lábjegyzettel
  4. Szövegdoboz
  5. Szöveges cikk több funkcióval

Sablonok használata

Első lépésként, a bal oldali menüből válaszd a "Lap létrehozása" linket. Add meg a címet. Miután létrehoztad a cikket, válts át kód szerkesztő módba: "Forrásszöveg szerkesztése". Másold be a következő kódot:

{{subst:2}}

Az előbbi kóddal a "2" nevű sablont tudod felhasználni. Ha a 2 helyett más számot írsz be, más sablont használsz fel. Jelenleg ezek a sablonok állnak rendelkezésre: 1 2 3 4 10. Ügyelj rá, nehogy plusz szóközt beletegyél az előbbi kódba. Miután a sablont beillesztetted, mentsed el a cikket. Ezután ugyanúgy tudod szerkeszteni, mint bármi más cikket.

Címek és bekezdések

Írd be a bekezdés címét és jelöld ki. A lap tetején található "Bekezdés" listáról válasszad ki a "Címsor" elemet. Írd meg a bekezdés szövegét. A következő bekezdésnél ismételd meg az előbbi lépéseket. Ha legalább 4 blokkot írtál, a program a tartalomjegyzéket automatikusan odahelyezi a lap tetejére. A tartalomjegyzék csak mentés után lesz látható.

Hivatkozások

A cikkbe nagyon egyszerűen be lehet szúrni hivatkozásokat. Jelöld ki a szöveget és kattints a lap tetején látható láncszem ikonra. Kétféle hivatkozást rakhatsz be: vagy egy Hungaropédia oldalra, vagy egy külső oldalra. Ha Hungaropédia oldalra akarsz hivatkozni, írd be a lap címének egy részét és vedd le a listáról a címet. Külső oldal esetében írd be a teljes címet.

Képek használata

Első lépésként fel kell töltened a képet. Bal oldali menü, "Fájl feltöltése". A legnagyobb megengedett képméret 1MB. A lap tetején a "Beszúrás" menüből válaszd a "Képek és média" pontot. A listáról válasszad ki az előzőleg feltöltött képek közül azt amit a cikkbe bele arasz illeszteni.

Képek kicserélése

Ha egy cikkben lévő képet ki akarsz cserélni, először töröld ki a képet a cikkből. Ha más cikkekben is használtad ugyanazt a képet, töröld ki minden honnét. Ezután töröld ki a képet magát: Speciális lapok - Fájllista - törlés. Fontos: az új képnek adjál új nevet. Ha a régi nevet újra felhasználod, előfordulhat, hogy a régi kép a későbbiek során újra előjön, ugyanis az internet cache gyakran elraktározza a fájlokat egy bizonyos ideig. Az új kép feltöltése után add hozzá a cikkekhez az új képet.

Lábjegyzetek

Ha más szerzők írásaira akarsz hivatkozni, a lap tetején lévő "Forráshivatkozás" "Egyszerű" menüpontjában teheted meg. Beírhatod a szerzőt, kiadót, publikálás évét vagy beilleszthetsz egy linket is. Mentés után a lap alján a lábjegyzetek automatikusan megjelennek. Ajánlott minél több hivatkozást használni, ezáltal az írásod sokkal hitelesebbnek fog tűnni az olvasók számára.

Szövegdoboz

A "4" nevű sablon háromféle szövegdobozt tartalmaz: egy balra, egy középre és egy jobbra igazítottat. Miután hozzáadtad a sablont a cikkedhez, nyisd meg azt kód szerkesztő módban. A három kód blokk közül használd azt amelyikre szűkséged van. A betűtípust, szövegméretet és színeket könnyen meg tudod változtatni.

Új kategória létrehozása

Új kategóriát úgy lehet létrehozni, hogy egy üres oldalt kell a kategória nevével csinálni. Ha például az "Óperenciás Tenger" egy valódi tenger volna akkor egy ilyen üres oldalt kellene létrehozni aminek címe:

Kategória:Óperenciás_Tenger

majd "Forrásszöveg létrehozása"

majd a lap alján "Kategóriák kiválasztása" alatt

a "Témakörök"-ön belül ki kell választani a megfelelő kategóriát

(a kategóriákat a kis plusz jelekkel lehet kinyitni)

Ebben a példában a "Földrajz"‎ kategória "Vízrajz" alkategóriáját kellene bejelölni

majd a "Lap mentése" gombbal elmenteni