Troickij híd

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Bináris 2023. december 8., 14:09-kor történt szerkesztése után volt. (Európa hídjai kategória eltávolítva; Oroszország hídjai kategória hozzáadva (a HotCattel))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Troickij híd
A híd a Troickaja toronnyal
A híd a Troickaja toronnyal
ElhelyezkedéseTverszkoj kerület
Elhelyezkedése
Troickij híd (Moszkva)
Troickij híd
Troickij híd
Pozíció Moszkva térképén
é. sz. 55° 45′ 08″, k. h. 37° 36′ 49″55.752222°N 37.613611°EKoordináták: é. sz. 55° 45′ 08″, k. h. 37° 36′ 49″55.752222°N 37.613611°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Troickij híd témájú médiaállományokat.

A Troickij híd (Троицкий, azaz Szentháromság híd) Moszkva valószínűleg legrégibb kőhídja, az egykori Nyeglinnaja folyó felett vezetett a Kreml barbakánja, a Kutafja torony és a Troickaja torony között. Ma a Kreml látogatói, a turisták számára szolgáló legfontosabb bejárathoz vezet.

Története

Ivan Jegorovics Zabelin orosz történész szerint a kőhíd 1367-ben épülhetett, a Kreml első kőfalainak felépítésével egyidejűleg.[1] Első írásos említése 1475-ből származik. A kőhíd helyére Aloisio da Carcano olasz építész irányításával 1516-ban építettek kilenclyukú téglahidat. Akkoriban a kapuval együtt Rizopolozsenszkij volt a neve a Kreml egyik temploma, a Rizopolozsenyije-templom (a Szűzanya köpenye elhelyezésének temploma) nyomán. A híd egyes ívei alatt a víz nem tudott átfolyni, így a szerkezet gátként működött és felette duzzasztott tó alakult ki. Hasonló tó jött létre feljebb, a Voszkreszenszkij hídnál is. A Nyeglinnaja folyónak ezek a duzzasztott tavai erősítették a Kreml védelmi képességeit. A Troickij híd kötötte össze a Kremlt a korabeli Moszkva Belij gorod (Fehér város) nevű, kereskedők és kézművesek által lakott városrészével, valamint az egész Zanyeglimenyje városrésszel, azaz a Nyeglinnaja folyón túli területekkel. Ebben az irányban vezetett az út az északnyugatra és nyugatra vezető országutakhoz. 1598 április 30-án ezen a hídon fogadták a papság, katonaság és a polgárság képviselői Borisz Godunov megválasztott cárt.[2] Az 1812-es nagy moszkvai tűzvész után az egész akkori Moszkvára kiterjedő rekonstrukciós munkálatokat végeztek. Ezek keretében a Nyeglinnaja folyót a föld alá vitték, így a Troickij híd elvesztette jelentőségét átkelőhelyként, de megmaradt a Kreml egyik legfontosabb bejáratának és az Alekszandrovszkij szad, a Sándor-kert díszének. A hidat története során számos alkalommal alakították, restaurálták, átépítették. Mai alakját egy 1901-es újjáépítés során nyerte el.[3] 1975-ben műemléki restaurációt végeztek, ekkor szabadították meg a híd délnyugati oldalát az oda nem illő hozzáépítésektől. Azóta csak kozmetikai jellegű javításokra került sor.

A középkori Troickij híd ábrázolása Apollinarij Mihajlovics Vasznyecov festményén
A Kreml látnivalóinak vázlatos térképe, a Troickij híd balra középen

Jegyzetek

  1. И. Е. Забелин. История города Москвы. М., 1905., с. 417
  2. Малиновский А.Ф. Обозрение Москвы, М. 1992, с. 131.
  3. Романюк С.К. Москва. Вокруг Кремля и Китай-города: Путеводитель, М. 2008, с. 19.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Кузнецкий мост (Москва) című orosz Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

  • Надежин, Борис Михайлович Мосты Москвы. — М.: Моск. рабочий, 1979. — 192 с., ил. (с. 113—191). — 50.000 экз.

Kapcsolódó szócikk