Robert Temple

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Turokaci 2023. november 28., 06:44-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Robert Temple
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Állampolgárságaamerikai
Foglalkozása
  • író
  • ufológus
  • történész


Robert Temple (1945–) amerikai író.

Életrajza

Robert Temple, vagy Robert K. G. Temple író. Temple szanszkrit és keleti nyelvekből diplomázott a Pennsylvaniai Egyetemen Philadelphiában 1965-ben. Angliában él feleségével, Oliviával. Legismertebb, vitatott könyve a A Szíriusz-rejtély, amelyet 1967-ben kezdett el írni, 1976-ban jelent meg. A könyv azt az elképzelést mutatja be, mely szerint a dogon nép között őrzött hagyomány él a Szíriusz csillagrendszerből érkezett intelligens földönkívüli lényekről. Írásai a dogonokról Marcel Griaule és Germaine Dieterlen néprajzkutatók értelmezésein alapulnak. Szerzője ezenkívül tucatnyi kihívást jelentő és provokatív könyvnek.

Munkássága

Könyveit 44 idegen nyelvre fordították le. Vendégprofesszor Kínában, Pekingben a Történelem és Filozófia Tudományok Tsinghua Egyetemén is. Sok éven át tudományos író volt a Sunday Times-nál, és a Guardiannál és tudományos újságíró a Time-Life-nál, valamint a The New Scientistnél. Tagja a Királyi Csillagászati Társaságnak, és 1970 óta tagja az Egypt Exploration Societynak, valamint tagja számos más tudományos társaságnak. Írt, készített és bemutatott egy dokumentumfilmet a Channel Four és a National Geographic Channelen Görögországban és Olaszországban végzett régészeti felfedezéseiről. Az egyik művészeti bíráló volt a BBC Radio 4 "Kaleidoscope" műsorában. 1993-ban ő fordította le a babiloni Gilgames-eposzt a Royal National Theatre színháznak Londonban. Felesége, Olivia társszerzője és fordítója a The Complete Fables of Aesop (Aiszóposz összes meséi) műnek, amely nagy visszhangot és figyelmet váltott ki megjelenésekor a nemzetközi sajtóban. Temple munkatársa volt Joseph Needhamnek is Cambridge-ben, akinek személyes irányítása mellett írta a monumentális kínai tudomány- és technikatörténeti sorozat, a Science and Civilisation in China népszerű, rövidített összefoglalását, amely a The Genius of China címen jelent meg. Könyve hivatalosan is jóváhagyott a kínai középiskolai rendszer, és amely öt nemzeti díjat nyert az Amerikai Egyesült Államokban. Részt vett Egyiptomban az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának engedélyével már bezárt telepek régészeti feltárásán. A szfinxről készített kutatásai, történelmi beszámolói új megvilágításba helyezték a témát.

Főbb munkái

  • A Szíriusz rejtély, 1976, ISBN 0-09-925744-0
  • The Genius of China, 1986
  • Aesop. The Complete Fables, 1998
  • A szfinx rejtély, 2009

Magyarul

  • A kristálynap. Az ókor technikai csodáinak újrafelfedezése; bev. Arthur C. Clarke, ford. Cserna György; Alexandra, Pécs, 2005

Jegyzetek

Források

  • Robert Temple [1]