Szentháromság-templom (Letenye)

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Hkoala 2024. március 11., 16:12-kor történt szerkesztése után volt. (Szentháromság-templomok kategória hozzáadva (a HotCattel))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Szentháromság-templom
Vallásrómai katolikus
VédőszentSzentháromság
Építési adatok
Építése1765
Stílusbarokk
ÉpíttetőjeSzapáry Péter gróf
Elérhetőség
TelepülésLetenye
HelySzabadság tér 13.
Elhelyezkedése
Szentháromság-templom (Zala vármegye)
Szentháromság-templom
Szentháromság-templom
Pozíció Zala vármegye térképén
é. sz. 46° 26′ 01″, k. h. 16° 43′ 19″46.433617°N 16.721883°EKoordináták: é. sz. 46° 26′ 01″, k. h. 16° 43′ 19″46.433617°N 16.721883°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Szentháromság-templom témájú médiaállományokat.

A Szentháromság római katolikus plébániatemplom 1765-ben épült késő barokk stílusban a Zala vármegyei Letenyén. A templomot II. Szapáry Péter gróf és felesége építtette.

A templom épülete

Szabadon álló, egyhajós, poligonális szentélyzáródású, keleti homlokzati tornyos templom. Hegyessisakos tornya a főhomlokzaton emelkedik, szentélye a nyolcszög három oldalával zárul. A szentély felől kontyolt nyeregtetővel, a szentély déli oldalához csatlakozó emeletes sekrestye-oratóriummal. A keleti homlokzat oldaltengelyeiben lévő félköríves záródású fülkékben az egykor itt lévő apostolszobrok (Szent Péter és Szent Pál) másolatai láthatóak. Az eredeti szobrok az Andrássy kastélyban találhatók. A templom hajója csehsüveg boltozatos, szentély és sekrestye, a hajó bejárati oldalán karzat. A templom freskókban szegényes volt, a korábbi szobrokat, díszeket ellopták, illetve eltűntek. Az 1960-as években Závory Zoltán festette az új freskókat.

A templom berendezése

Az angyalszobrokkal ékesített főoltár, oltárkép, 1792-ben készült, a két mellékoltár (az egyikben későbbi Jézus Szíve-szobor, a szószék, a 18. század második felében. A mellékoltáron egy Mária kegykép és Szent István és Szent László királyok szobrai láthatók. A templomhajó bal oldalán elhelyezett barokk festményen Szent István ajánlja fel koronáját Szűz Máriának.

A műemlék állapota

A torony alja és a hajó torony felé eső része kb. 3 méter magasságig vizesedik, amely belül is látszódik.

Források

További információk