Hueyi Tlatoani

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Reas 2024. augusztus 30., 15:09-kor történt szerkesztése után volt. (javítások, fordítás feltüntetése)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Nezahualpiltzintli, Texcoco uralkodójának 17. századi ábrázolása az Ixtlilxochitl kódexből

A Tlatoani[1] (tlahtoāni, klasszikus navatl nyelven: tlahtoāni: "uralkodó, vezető"; többes számban tlatohqueh[2]) egy történelmi cím, amelyet az āltepēmeh (egyes számban āltepētl, európai nyelvekre gyakran "városállam"-ként fordítják) olyan autonóm politikai egységek uralkodói használtak, amelyeket számos prekolumbián navatl nyelvű nép alkotott Mexikó völgyében. A huēyi tlatoāni (jelentése navatl nyelven: "nagy beszélő, nagy uralkodó, császár") címet a Tenocstitlan, Texcoco és Tlacopan āltepēmeh szövetségét alkotó Azték Birodalom uralkodói használták.[3] Minden āltepētl-nek megvolt a maga tlatoani-ja, aki egyszerre volt uralkodó, főpap és főparancsnok is. A tlatoani gyakorolta a hatalmat az āltepētl-en belüli összes földterület felett, felügyelte az adóbehajtást, a piaci kereskedelmet, a templomi ügyeket és a bírósági viták rendezését.[4] A tlatoani általában dinasztikus uralkodó volt, aki a királyi családból származott, és élete végéig uralkodott. Bizonyos esetekben azonban a nemesekből, vénekből és papokból álló tanács négy jelölt közül választott uralkodót.[5]

Etimológia

A tlahtoāni kifejezés a tlatoa igéből származó szó, amelynek jelentése "beszélni", így szó szerinti jelentése "az, aki beszél". Európai nyelvekre sokféle jelentéssel fordították "király", "uralkodó", "vezér" vagy - etimológiája alapján - "beszélő" jelentéssel. Többes számban tlahtohqueh, illetve *tlatohcā- alakban, mint a tlatocāyōtl ("uralkodó, birodalom"), tlatocātlātlālli ("királyi földek") és tlatocācalli ("királyi palota").[6] A kapcsolódó címek közé tartozik a tlatohcāpilli, amelyet hercegeknek és magas rangú nemeseknek adtak, és a cihuātlatoāni, amelyet nemes asszonyok, köztük királyi hitvesek vagy hercegnők használtak.[7]

Parancsnoki hierarchia

A cihuācōātl volt a tlatoani után az állam második embere, a nemesség tagja volt, legfőbb bíraként szolgált, és kezelte az āltepētl pénzügyeit.

Az uralkodó feladatai háború idején

Háborús időkben a tlatoani feladata volt a haditervek és stratégiák kidolgozása a hadserege számára. Ezeket a terveket azután dolgozta ki, hogy különböző felderítőktől, hírvivőktől és kémektől kapott információkat, akiket az ellenséges āltepētl (városállam) felé küldtek. Ezekből a jelentésekből részletes információkat kapott az ellenséges városállamról. Ez azért volt lényeges, mert ez biztosította minden egyes csata sikerét. Az alaprajzok részletesek voltak a város szerkezetéről és az azt körülvevő területekről. A tlatoani volt a legjobban informált minden konfliktusról a birodalmában és azon kívül is, és ő volt az elsődleges döntéshozó a háború során.[8] Ugyancsak az uralkodó feladata volt, hogy a városállamából küldött ajándékok és követek útján támogatást szerezzen a szövetséges uralkodóktól. Háborúk idején a tlatoani-t azonnal értesítették harcosai haláláról és fogságba eséséről. Az is az ő feladata volt, hogy tájékoztassa polgárait az elesett vagy fogságba esett harcosokról, sikeres katonáit megjutalmazta.

Tenocstitlan uralkodói

II. Moctezuma, az Azték Birodalom tizedik császára (élt: 1466 – 1520. június 30., uralkodott: 1502 – 1520)

Tenocstitlan városának tizenegy uralkodója volt. Itzcoatl-tól kezdve Tenocstitlan tlatoani-ja volt az Azték Birodalom Hueyi Tlatoani-ja (császára) is.

Spanyol uralom alatt kinevezett uralkodók

Jegyzetek

  1. A kifejezést általában tlatoani néven írják, ahogyan a gyarmati korból származó spanyol és nahuatl történelmi dokumentumokban szerepelt.
  2. Gyakran írják tlatoque-nak, kihagyva a saltillo (zárhang) jelzését, amely a ⟨h⟩ hangot jelenti bizonyos kortárs forrásokban és modern tudományos hivatkozásokban.
  3. Lockhart (2001, p.238); Schroeder (2007, p.3), who pre. See also the entry for "TLAHTOANI"
  4. "Aztec Political Structure"
  5. "pre-Columbian civilizations" Encyclopædia Britannica. 2016-11-22. Retrieved 2017-05-22.
  6. Nahuatl dictionary (1997). Wired humanities project. Retrieved January 1, 2012.
  7. Schroeder (2007, pp.3–4). See also the entry for "CIHUATLAHTOANI"
  8. "Aztec and Maya Law" Tarlton Law Library. Retrieved 11 March 2020.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tlahtoani című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

  • Berdan, Frances F. (2005) The Aztecs of Central Mexico: An Imperial Society. 2nd ed. Thomson-Wadsworth, Belmont, CA
  • Berdan, Frances F., Richard E. Blanton, Elizabeth H. Boone, Mary G. Hodge, Michael E. Smith and Emily Umberger (1996) Aztec Imperial Strategies. Dumbarton Oaks, Washington, DC
  • Carrasco, Pedro (1999) The Tenochca Empire of Ancient Mexico: The Triple Alliance of Tenochtitlan, Tetzcoco, and Tlacopan. University of Oklahoma Press, Norman
  • Clendinnen, Inga (1991) Aztecs: An Interpretation. Cambridge University Press, Cambridge, UK
  • Hassig, Ross (1988) Aztec Warfare: Imperial Expansion and Political Control. University of Oklahoma Press, Norman
  • Smith, Michael E. (2003) The Aztecs. 2nd ed. Blackwell Publishers, Oxford
  • Smith, Michael E, "Life in the Provinces of the Aztec Empire", Scientific American
  • Soustelle, J., (1961) The Daily life of the Aztecs, London, WI
  • Townsend, Richard F. (2000) The Aztecs. revised ed. Thames and Hudson, New York

Kapcsolódó szócikk