Gyűrűs faligekkó

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Pásztörperc 2022. május 6., 23:38-kor történt szerkesztése után volt. (bőv., lektor le)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Gyűrűs faligekkó
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Rend: Pikkelyes hüllők (Squamata)
Alrend: Gyíkok (Sauria)
Alrendág: Gekkóalakúak (Gekkota)
Család: Levélujjú gekkók (Phyllodactylidae)
Nem: Szélesujjú gekkó (Tarentola)
Faj: Tarentola annularis
St. Hilaire, 1827
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Gyűrűs faligekkó témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Gyűrűs faligekkó témájú kategóriát.

A gyűrűs faligekkó (fehérpöttyös faligekkó, Tarentola annularis) a gekkóalakúak (Gekkota) alrendjébe sorolt levélujjú gekkók (Phyllodactylidae) családjában a szélesujjú gekkó (Tarentola) nem egyik faja.

Származása, elterjedése

Északkelet-Afrikából származik. Kedvelt terráriumi állatként a világon mindenfelé kapható. az Egyesült Államok több államában (Florida, Kalifornia) és a Közel-Keleten kivadult.

Megjelenése, felépítése

Alapszíne világosszürkétől feketésbarnáig változó. Ezen sötét rajzolatok vehetők ki. Nyakán négy négyszögletes fehér folt ötlik szemünkbe. Nevét a hátán látható gyűrűszerű fehér pöttyökről kapta. Fontos ismertetőjegye a fogazott szélű fülnyílás. Mintegy 15 centiméter hosszú, de megfelelő feltételek mellett akár 22 centiméteresre is megnőhet. A hím kissé nagyobb a nősténynél és a feje is szélesebb.

Életmódja

Éjjeli ragadozó, napközben csöndben van. A nagy meleget nem szereti, hazájában az árnyékos, hűvös helyeket keresi. Mindig éjjel iszik. Ahol sok a légy, föltűnő gyakori lehet. Kaliforniában a városokban talált megfelelő feltételeket. A hímek még más gekkófajok hímeinél is harciasabbak és összeférhetetlenebbek. Kisebb fajrokonaikat fölfalják. Normális feltételek mellett 6–8 hetenként vedlik.

Tartása

Egy kifejlett párnak megfelel egy 40x40x50 cm³-es terrárium kókuszrosttal az alján, sok mászóággal és búvóhellyel. Nincs szüksége speciális ultraibolya világításra, elegendő egy melegítőlámpa. A célszerű nappali hőmérsékletet 30–32°C, éjjel lehűlhet 23–24°C-ra. A páratartalmat tartsuk 60–70 % között.

Források

  • Tarentola annularis. The Reptile Database. (Hozzáférés: 2020. március 12.)
  • Brehm Alfréd: Az állatok világa I–XIX. Klebelsberg Kuno bevezetésével. Szerkesztette: Leidenfrost Gyula, Dr. Éhik Gyula, Steche Ottó, Dr. Gelei József. Fordította: Dr. Bartucz Lajos, Dr. Vasvári Miklós, Dr. Wagner János. Átdolgozott, az új felfedezésekkel és a magyar vonatkozásokkal kiegészített új kiadás. Christensen és Társa Gutenberg Könyvkiadó Vállalat, Budapest, 1929–1933. → reprint kiadás: Kassák Kiadó, Budapest, 1992–1998, ISBN 963-776-522-0