Nancy J. Chodorow

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Turokaci 2020. február 16., 09:58-kor történt szerkesztése után volt. (Forrás)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Nancy J. Chodorow
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
Állampolgárságaamerikai
Foglalkozása
Iskolái
KitüntetéseiAz adatok szerializációja sikertelen

Nancy J. Chodorow (New York, 1944. január 20. –) amerikai pszichoanalitikus, szociológus, a feminista pszichológia egyik meghatározó elméletalkotója.

Élete

Nancy J. Chodorow 1944. január 20-án született New Yorkban. Édesapja, Marvin Chodorow alkalmazott fizika professzor volt. Nancy 1966-ban végzett a Radcliffe College-ban, majd a Brandeis Egyetemen doktorált szociológiából. A San Franciscó-i Pszichoanalízis Intézetben szerezte meg pszichoanalitikus képesítését. Több ösztöndíjat is kapott, többek között a Guggenheim Alapítványtól, a Stanford Egyetemtől és az American Council of Learned Societies szervezettől. 1979-ben Jessie Bernard-díjat kapott, 2000-ben az Amerikai Pszichológiai Egyesület is díjjal jutalmazta a pszichoanalízisben végzett teljesítményét, emellett L. Bryce Boyer-díjat nyert a The Power of Feelings: Personal Meaning in Psychoanalysis, Gender, and Culture című könyvéért, míg a Reproduction of Mothering című művét a Contemporary Sociology című folyóirat az elmúlt huszonöt év legfontosabb könyvei közé választotta. Chodorow szociológusként, pszichoanalitikusként és trénerként dolgozik, az Amerikai Szociológiai Egyesület és a Russell Sage Alapítvány tagja. 1973-ban a Wellesley College tanára, 1974 és 1986 között szociológia professzorasszisztensként dolgozott Santa Cruzban. Jelenleg a Kaliforniai Egyetemen dolgozik, fő érdeklődési területe a pszichoanalízis és a feminizmus. Psychoanalysis and the Sociology of Gender című művében kifejti, hogy a nemi identitást a férfiak szeparációval érik el, így félnek az intimitástól, míg a nőknél fordított a helyzet: az identitást kötődés által szerzik meg, és a szeparációtól tartanak.

Magánélete

Férje, Michael Reich gazdaságtudományi professzor. Két gyerekük született: Rachel és Gabriel. 1977 óta külön élnek.

Művei

  • Chodorow. N. J.(1991). Feminism and Psychoanalytic Theory. London: Yale University Press.
  • Chodorow, N. J. (1994). Femininitites, Masculinities, Sexualities: Freud and Beyond. Lexington: University of Kentucky.
  • Chodorow, N. J. (1999). The Reproduction of Mothering: Psychoanalysis and the Sociology of Gender. Los Angeles: University of California Press.
  • Chodorow, N. J. (2001). Personal Meaning in Psychoanalyis, Gender and Culture. London: Yale University Press.

Magyarul megjelent művei

  • A feminizmus és a pszichoanalitikus elmélet; ford. Csabai Márta et al.; Új Mandátum, Bp., 2000; 312 o. ISBN 963-530-059-X

Jegyzetek

Források