Carl Koldewey

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Vlk 2025. február 20., 00:28-kor történt szerkesztése után volt. (Életrajza: Nyelvtani javítás)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Carl Koldewey
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Bücken
ElhunytAz adatok szerializációja sikertelen
Hamburg
Állampolgárságaporosz
Foglalkozásafelfedező
A Wikimédia Commons tartalmaz Carl Koldewey témájú médiaállományokat.

Az első német sarki expedíció Grönlandra 1868-ban
A Germania és a Hansa hajók indulása a második német sarki expedícióra 1869. június 15-én Bremerhavenből. Lithographia Carl Justus Harmen Fedeler rajza nyomán

Carl Christian Koldewey (Németország, Bücken bei Hoya, 1837. október 26.Hamburg, 1908. május 17.) német sarkkutató.

Életrajza

Carl Koldewey grönlandi útja egy régi térképen

Carl Christian Koldewey 1837. október 26-án született Németországban, Bücken bei Hoya-ban. Johann Cristian Koldewey kereskedő és Wilhelmine Meyer fiaként. Gimnáziumi tanulmányai után 1853 Húsvétján hajósinasnak állt. A brémai Tengerész Iskolába járt, ahol Arthur Breeusing legjobb tanítványa volt. 1861-ben visszament a tengerész iskolába képzett kapitányként. Koldewey 1866–1867-ben Hannoverben és Göttingenben tanult az egyetemen, többek között matematikát, fizikát és csillagászatot. Unokaöccse volt Robert Koldewey régésznek, történésznek. 1868-ban kapitánya volt az Északi-sarkra indított első német expedíciónak. Grönlandra keleti partjai mentén haladtak amennyire csak lehetséges volt, de a csapások és az erős jegesedés miatt nem értek célba, végül a 81° 5'-ig, a Spitzbergákig jutott el, majd visszafordult. 1869–1870-ben vezetője volt a második német Északi-sarki expedíciónak Grönlandra és a Jeges-tengerre a Germania kapitányaként. Az expedíció, a Germania gőzhajóval és a Hansa vitorlás hajóval Paul Friedrich Hegemann kapitány parancsnoksága alatt, az expedícióhoz csatlakozott tudósokkal: Karl Nikolai Jensen Borgen(wd) (csillagász, fizikus), Ralph Copeland(wd) (csillagász, fizikus); Grönlandon és a Jeges-tengeren Adolf Pansch(wd) (zoológus, botanikus, orvos), Julius von Payer (térképész), Reinhold Buchholz(wd) (zoológus) és Gustav Karl Laube(wd) geológus. Bremerhavent 1869. június 15-én hagyta el az expedíció, a két hajó közül a Germania 1869. augusztus 5-én elérte a Sabina szigeteket, majd augusztus 5-én 75 fok 30'-en a NO Shannon-szigetet, ahonnan a teljesen zárt jég miatt kénytelen volt visszafordulni. Az expedíció igazi fénypontja a Kaiser-Franz-Joseph-fjord felfedezése és feltárása volt. Később az expedíciók befejezése után Koldewey mint író működött, és szerzőként is részt vett a tudományos publikációkban. 1871-től a német Naval Obszervatoriumban dolgozott Hamburgban. 1905. július 31-én mint az Admiralitás igazgatója ment nyugdíjba. Hamburgban, 1908. május 17-én érte a halál. Nyugat-Alesundban, a Spitzbergákon fekvő Koldewey Állomás(wd) nevű német kutatóállomás névadója Carl Koldewey lett. Az állomás üzemeltetője a Alfred Wegener Intézet.

Források

Jegyzetek