Modern monetáris elmélet

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Kreamar 2022. június 16., 17:37-kor történt szerkesztése után volt. (Az MMT-t elfogadó egyéb ismertebb közgazdászok: bellink jav)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A modern monetáris elmélet (Modern Monetary Theory, MMT) egy közgazdaságtudományi elmélet. A posztkeynesiánus iskolába tartozik. Lényegi mondanivalója, hogy a szuverén pénzkibocsátó állam a saját pénznemében nem kényszeríthető csődbe. "Az MMT egy közgazdasági elmélet, miszerint egy monetáris értelemben szuverén ország költségvetése nem csak bevételekből (pl. adókból) és adósság-kibocsátásból finanszírozható, ahol a kibocsátott adósságot megtestesítő értékpapírokat befektetők jegyzik le, a megtakarításokért pedig versenyeznek az államok. Az MMT-ben a jegybank, élve a pénznyomtatás monopóliumával, egyszerűen annyi pénzt nyomtat, amennyire az állami költségvetésnek szüksége van (monetizálja a kibocsátott adósságot vagy annak egy részét), a jegybanki mérleg felduzzasztásával pedig leszorítja a kötvényhozamokat. Ebben az elméleti világban úgy tűnik, nem számít a deficit mértéke."[1]

Története

Az MMT elődje az úgynevezett chartalizmus volt. Az MMT egyik előfutára az Abba Lerner által kidolgozott funkcionális finanszírozás elmélete. Az MMT kidolgozói Randal Wray, Warren Mosler és Stephanie Kelton.

Az MMT-t elfogadó egyéb ismertebb közgazdászok

Jegyzetek