Oioceros

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>InternetArchiveBot 2024. július 15., 22:32-kor történt szerkesztése után volt. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.9.5)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Oioceros
Evolúciós időszak: Miocén
Oioceros rothii maradványok
Oioceros rothii maradványok
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Csoport: Scrotifera
Csoport: Ferungulata
Csoport: Patások (Ungulata)
Rend: Párosujjú patások (Artiodactyla)
Csoport: Ruminantiamorpha
Alrend: Kérődzők (Ruminantia)
Alrendág: Pecora
Öregcsalád: Bovoidea
Család: Tülkösszarvúak (Bovidae)
Alcsalád: Kecskeformák (Caprinae)?
Nemzetség: ?
Nem: Oioceros
Gaillard, 1902
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Oioceros témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Oioceros témájú kategóriát.

Az Oioceros az emlősök (Mammalia) osztályának párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjába és a kecskeformák (Caprinae) alcsaládjába tartozó fosszilis nem.

Leírásuk

Az Oioceros-fajok Európában (Görögország),[1] Ázsiában (Irán, Kína) és Afrikában fordultak elő, a miocén kor idején. Legfőbb jellemzőik a pödrött szarvaik, emiatt először gazelláknak vélték ezeket az állatokat.[2][3] Egyes rendszerezések szerint nem kecskeformák.[4]

Rendszerezés

A nembe az alábbi 8-9 faj tartozik:

A fenti fajok mellett korábban még két faj volt ide sorolva, azonban a további kutatások bebizonyították, hogy más nembeli állatokról van szó: O. grangeri = Sinomegoceros grangeri és O. xiejiaensis = Sinopalaeoceros xiejiaensis.

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Oioceros rothii (Wagner, 1857) from the late Miocene of Pikermi, Greece. University of Athens, Department of Historical Geology and Palaeontology, Panepistimiopolis, 1997. (Hozzáférés: 2008. július 15.)
  2. Miocene Sratigraphy and Fossil Mammals from the Xining Basin, Qinghai.. Chuankuei Li Qiu, Zhuding Qiu, and Shijie Wang, 1981. október 1. [2005. május 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. július 15.)
  3. Description and Comparisons - Horn Core. paleo-electronica.org, 2005. (Hozzáférés: 2008. július 15.)
  4. 4,0 4,1 The Phylogenetic Status of Oioceros from the Early to Middle Miocene of China. Guanfang Chen(Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology, Academia Sinica), 1988. július 1. [2006. augusztus 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. július 15.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Oioceros című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk