Fearless (album)

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Kismenők 2024. november 23., 13:32-kor történt szerkesztése után volt. (Fordítás)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Taylor Swift
Fearless (album)
Megjelent2008. november 11.
Stíluscountry pop
Nyelvangol
KiadóBig Machine Records
ProducerNathan Chapman

A Fearless Taylor Swift amerikai énekesnő-dalszerző második stúdióalbuma, amely 2008. november 11-én jelent meg a Big Machine Records gondozásában. Az albumon főleg country hallható, ezzel nagyon hasonlít a 2006-ban megjelent, önmagáról elnevezett Taylor Swift nevű albumára. A country-pop hangzást klasszikus hangszerekkel éri el, mint a bendzsó, mandolin és akusztikus gitár, elektromos gitárral párosítva. Az albumot Swift tinédzserkori érzései ihlették, és a szerelemről, a szomorúságról és a vágyakról szól. A Fearless (Félelem nélkül) cím a teljes album témájára utal, az énekesnő nem fél nyitott lenni a szerelem megpróbáltatásaira. Az album első lett az amerikai Billboard 200-listán és a Top Country Albums chartson. Az első heten 592 ezer példányban kelt el az Egyesült Államokban, a 2007. novemberi Eagles Long Road Out of Eden óta a legtöbb eladással rendelkező country album.[1] A Fearless 2009-ben lett az első album, amely egymillió példányban kelt el,[1] és ezzel 2009 legkelendőbb albuma lett. 2010 szeptemberében az album hatszoros platina minősítést kapott a RIAA[2]-tól, és több mint 10 millió példányban kelt el. Az első kislemez, a Love Story lett Swift első dala, amely az Egyesült Államokon kívül ért el kereskedelmi sikereket. Első lett Ausztráliában, második az Egyesült Királyságban és harmadik Új-Zélandon.[3] A harmadik kislemez az albumról, a You Belong With Me lett a Fearless legnagyobb slágere, ugyanis második lett a Billboard 100-on.[4] A Fearless a Billboard 200-on 11, a Billboard Top Country Albumson pedig 35 hétig volt. 2009 október 26-odikán az album még egyszer ki lett adva Fearless: Platinum Edition néven.[5] Az 52 Grammy- díjátadón a Fearless megnyerte a Grammy- díjat az Album of the Year (Az év albuma) és a Best County Album (A legjobb country album) kategóriákban.[5] Az év albuma kategóriában nyert Grammy- díjat az akkor húszéves Swift lett a legfiatalabb ember, aki megnyerte ezt a díjat, kielőzve Alanis Morisettét, aki 21 éves korában nyerte meg ezt a Grammy- díjat Jagged Little Pill című albumával. A Fearless volt az első album is, amely megnyerte az American Music Award (AMA), Academy of Country Music Award (ACM), Country Music Association Award és a Grammyt Az Év Albuma díjat ugyanabban az évben, amellyel a Fearless a country zenetörténet legtöbbet díjazott albuma lett.[6] Az album nagy részét maga Swift írta, de a szerzők között van Liz Rose, Hillary Lindsey, Colbie Caillat és John Rich is. A Fearlessből öt kislemez jelent meg, a Love Story és a You Belong with Me a legismertebbek közülük. 2021-ben megjelent az album újrafelvétele, amely a Fearless (Taylor's Version) nevet kapta. Az újrafelvételről nem jelent meg semmilyen kislemez.

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 Taylor Swift Soars To No. 1 Debut | Billboard. web.archive.org, 2012. október 23. [2012. október 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. augusztus 9.)
  2. Gold & Platinum (en-US nyelven). RIAA. (Hozzáférés: 2024. augusztus 9.)
  3. The Official New Zealand Music Chart (English nyelven). THE OFFICIAL NZ MUSIC CHART. (Hozzáférés: 2024. augusztus 9.)
  4. Billboard (en-US nyelven). Billboard. (Hozzáférés: 2024. augusztus 9.)
  5. 5,0 5,1 MTV | Homepage - Shows & Schedules (English nyelven). MTV. (Hozzáférés: 2024. augusztus 10.)
  6. Big Machine Records. web.archive.org, 2010. november 15. [2010. november 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. augusztus 10.)

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Fearless (album de Taylor Swift) című román Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.