Tajmiri helytörténeti múzeum

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>InternetArchiveBot 2023. szeptember 3., 09:22-kor történt szerkesztése után volt. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.9.5)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Tajmiri helytörténeti múzeum
A múzeum épülete (2020. augusztus)
A múzeum épülete (2020. augusztus)
CímOroszország, Krasznojarszki határterület, Dugyinka
Építési adatok
Építés éve2009
Hasznosítása
Felhasználási területkultúra
Tajmiri helytörténeti múzeum weboldala

A Tajmiri helytörténeti múzeum (orosz nyelven: Таймырский краеведческий музей) az Oroszország Krasznojarszki határterületéhez tartozó Tajmiri Dolgan–Nyenyec járás székhelyén, Dugyinka városban működő, 1937-ben alapított kulturális létesítmény. A zord éghajlatú, ritkán lakott járás egyetlen állami múzeuma.

Ismertetése

A múzeumot 1937-ben alapították. Dugyinka főterén épült, háromszintes modern épületét 2009. április 7-én adták át. Gyűjteményei a tajmiri régió természeti adottságaival, az ott élő népek történelmével, kulturális örökségével kapcsolatos mintegy 80 ezer tárgyat, dokumentumot tartalmaznak. A gyűjteményeinek egy részét is bemutató állandó kiállítás 2011-ben nyílt meg. Szerzői a múzeum vezető munkatársai és a Rarityet Zrt (Szentpétervár) tervezői, mérnökei voltak.

Állandó kiállítása

Az épület három szintjén berendezett kiállítás összterülete 1172 négyzetméter. A földszinten található nagy fogadóterem biztosítja a látogatók tájékoztatását és lehetővé teszi, hogy a múzeum szélesítse tevékenységi körét. A földszinti kiállítóteremben iparművészeti és képzőművészeti alkotásokat mutatnak be, valamint tematikus kiállításokat rendeznek a múzeum saját anyagaiból vagy más orosz múzeumok gyűjteményeiből. A második szint (első emelet) „Ember és természet” című kiállításán a látogatók megismerkednek a Tajmir régió egyedülálló természetével és az északi Tajmir-félszigeten élő őslakos népek – köztük dolgánok, nganaszanok, evenek, nyenyecek, evenkik – kultúrájával, néprajzával, hagyományos életmódjával. A termekben a múzeum geológiai és őslénytani gyűjteményéből kiállított anyag, a régészeti ásatásokból előkerült eredeti tárgyak, valamint másolatok és rekonstrukciók is láthatók. Bemutatják a Tajmiron 2012-ben talált részlegesen megőrződött mamuttetem (az ún. szopkargai mamut, szopkarginszkij mamont)[1] preparátum másolatát is. A harmadik szinten található a kiállítás történelmi része. Ezt Tajmir dokumentált történetének szentelték, mely a 17. századtól, Mangazeja orosz kolónia dioráma makettjétől kezdve a 21. századig négy nagyobb történelmi részt ölel fel.

Jegyzetek

  1. На Таймыре нашли мамонта (ammonit.ru, 2012-10-08. Hozzáférés: 2022-02-05)

Források