A Magyar Tudományos Akadémia Repozitóriuma
A Magyar Tudományos Akadémia Repozitóriuma (REAL) egy több gyűjteményből álló digitális könyvtári rendszer, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ tart fenn.
Története
Az OTKA kezdeményezésére (és támogatásával) jött létre 2009-ben. EPrints szoftvert használ. Az első gyűjteményt (a REAL alapgyűjteményt) hamarosan követte a REAL-EOD, a REAL-D és a REAL-PhD, később további gyűjteményekkel bővült. A legfiatalabb a REAL-I, a digitális képgyűjtemény. Az MTMT Repozitóriumminősítő Bizottsága által minősített repozitórium.[1] 2022-ben a "Ranking Web of Repositories" Google Scholar adatok felhasználásával készített rangsorában a REAL alapgyűjtemény az 53. helyen áll (több más REAl gyűjtemény szerepel még a listában, a REAL-J például a 944.).[2]
Gyűjteményei
REAL[1] Az MTA és/vagy az OTKA és/vagy az NKFIH által támogatott kutatási programok publikációi és jelentései. REAL-D[2] Az MTA doktorainak (DSc) és kandidátusainak (CSc) értekezései. REAL-EOD[3] Könyvek és könyvfejezetek digitális gyűjteménye. REAL-I[4] Az MTA Könyvtár és Információs Központban őrzött képdokumentumok gyűjteménye. REAL-J[5] Digitalizált és digitálisan készült folyóiratok és periodikák gyűjteménye. Évfolyamonként/kötetenként vagy évfolyamonként/füzetenként tárolja a tudományos folyóiratokat. REAL-MS[6] A Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye, illetve a Keleti Gyűjtemény teljes szövegű kéziratai. REAL-PHD[7] PhD-disszertációk gyűjteménye. REAL-R[8] A Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye, illetve a Keleti Gyűjtemény teljes szövegű könyvei.
Jegyzetek
További információk
- Holl András (2010). „REAL – az MTA Könyvtárának repozitóriuma”. Tudományos és Műszaki Tájékoztatás 57 (6), 245. o. ISSN 0041-3917.