Borjavítás

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Magic links bot 2022. május 11., 18:16-kor történt szerkesztése után volt. (ISBN/PMID/RFC link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A borjavítás tágabb értelemben a szőlőmust erjedését befolyásoló eljárások együttese. A gyakorlatban ezzel a tág értelmezéssel ritkán találkozunk, ehelyett az ilyen eljárásokat három kategóriára bontjuk:

Ekként a szó szűkebb (és gyakrabban használt) értelmében a borjavítás azon, a bor minőségének javítását célzó és a bor rutinszerű kezelésén túlmenő műveletek, amelyeket a bortörvény engedélyez. A bor kezelésének és javításának, illetve javításának és hamisításának határa minden esetben mesterséges, az adott borvidék hagyományaitól és az adott ország jogrendjének függvénye. A borjavítás műveleteit (ugyancsak mesterségesen) két fő csoportra oszthatjuk:

  • a bor nevelését célzó és
  • kifejezetten a bor minőségének javítását célzó

műveletek.

A bor nevelése

A bor nevelése, iskolázása az a folyamatsor, amelynek célja a mustban rejlő természetes lehetőségek kibontása, kiérlelése. Ebbe a kategóriába soroljuk a bor:

A bor javítása

A bor javítására olyankor van szükség, amikor a bor hibás, beteg, vagy alkotórészeinek egyensúlya felborult (valamely komponenséből túl sok vagy túl kevés van). Ide soroljuk azokat a műveleteket is, amelyekkel a borászok a rossz évjáratú borokat próbálják a normálisnak tartott szintre felhozni. Alapvető javító műveletek:

Az ezekhez a műveletekhez felhasználható anyagokat, valamint a beavatkozás mértékét a bortörvény szabályozza.

Jegyzetek

Források