Gergely István (kertészmérnök)

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Bizottmány 2022. február 26., 08:56-kor történt szerkesztése után volt. (Életrajza: a)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Gergely István
SzületettGergely István János
1877. január 3.
Lice
Elhunyt1960. március 22. (83 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
A Wikimédia Commons tartalmaz Gergely István témájú médiaállományokat.

Gergely István (Lice, 1877. január 3.Budapest, 1960. március 22.)[1] kertész.

Életrajza

A Gömör-Kishont vármegyei Licén született, apja ismeretlen, anyja Gergely Katalin. Születésétől nagybátyja, Ger­gely János urasági kertész nevelte. Tornalján éltek, ott kezdte meg elemi iskolát. Gömörpanyitban még az alsó fokú iskoláit elvégezhette, de 1883-ban édesanyja elhunyt, nagybátyja pedig elszegényedett, s így nem taníttathatta tovább. Tanítója azonban felfigyelve tehetségére, kijárta számára a tandíjmentességet, s így Sajógömörön és Nagyrőcén folytathatta tanulmányait. 1903-tól a Kertészeti Tanintézet elvégzése után a lugosi állami faiskolába került. 1908-tól Algyógyon földművesiskolai tanár; itt központi szilvafeldolgozó telepet szervezett. 1921–1938-ban a földművelésügyi minisztériumban a gyümölcsészeti ügyek előadója volt. Eredményes munkát fejtett ki a tömegfásítás és a gyümölcstelepítési kölcsön érdekében. Felesége Gubicska Erzsébet volt, akit 1903. május 3-án Budapesten, a Terézvárosban vett nőül.

Munkássága

Az Országos Pomológiai Bizottság, a Magyar Faiskolai Szövetség egyik alapítója és egyik megalapítója a Krassó-Szörény vármegyei törzsgyümölcsösnek. Entomológiával is foglalkozott. Az amerikai szövőlepkét ő írta le Magyarországon először. Lepkegyűjteménye az Magyar Nemzeti Múzeumba került.

Főbb munkái

  • Gyümölcsfajtaismeret (Budapest, 1928)
  • A boszniai aszaló építése és a szilvaaszalás (Budapest, 1932)

Jegyzetek

Források