Szűcs Sándor (mérnök)

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Turokaci 2024. augusztus 26., 23:25-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Szűcs Sándor
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
ElhunytAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaépítész
IskoláiMagyar Királyi József Műegyetem (–1895)

Szűcs Sándor (Miskolc, 1872. január 9.Budapest, 1939. január 27.[1][2]) műszaki főtanácsos, Miskolc város főmérnöke.

Élete

Szűcs Sándor tanár és Fogarassy Róza fiaként született, iskoláit szülővárosában járta, érettségijét a Református Főgimnáziumban (ez akkor még a Papszer 1. alatt működött, a mai Herman Ottó Múzeum épületében) szerezte meg. Ezután a budapesti Királyi József Műegyetemen tanult tovább, ahol 1895-ben szerezte meg mérnöki diplomáját.

Szűcs Sándor-Vigyázó János-Tóvári János: Miskolc thjf város térképe, 1928

Végzés után a Körösök mentén dolgozott a folyószabályozásnál, majd visszatért szülővárosába, ahol a miskolci Főpályaudvar, illetve a rendező pályaudvar kialakítása volt a feladata. Ezután Miskolc szolgálatában városi mérnök lett. 1905-ben, Adorján (Adler) Károly városi főmérnök nyugdíjba vonulása után egyhangú döntéssel kinevezték Miskolc főmérnökévé (főépítészévé), és a városi mérnöki hivatal vezetője lett. Elsősorban útépítési, városrendezési munkálatokkal foglalkozott, utóbbinak elismerten a legfelkészültebb szakembere lett. Folytatta a Lippay Béla és Adler Károly által, a nagy miskolci árvíz után elkezdett városrendezési terv munkálatait, és részletes, konkrétumokat tartalmazó városrendezési tervet készített. A dokumentumot Részlet Miskolcz város szabályozási tervezetéből címen 1900. július 11-én tette közzé. Ebben – többek között – kitért a Széchenyi utca meghosszabbítására keleti irányban, valamint több új utca megnyitására. A térképkészítés kapcsán is Adler munkáját folytatta, az ő nevéhez fűződnek az 1924−1934 között megjelent Miskolc-térképek. A turizmus és a természetjárás pártfogója volt, 1894-től tagja, majd 1931-től elnöke volt a Miskolci Bükk Egyletnek. E kötődése kapcsán tervezte és építette meg 1899-ben a lillafüredi Zsófia-kilátót. Nevéhez fűződik az avasi turistaszálló és a bükkszentléleki menedékház felépítése is. 1932-ben vonult nyugdíjba. Presbitere volt a miskolci református egyházközségnek. Tulajdonosa volt a Magyar Érdemrend III. fokozatának. 1939-ben váratlanul hunyt el Budapesten, sírja a Deszkatemetőben van. Miskolcon utca viseli a nevét, Hejőcsabán.

Jegyzetek

  1. Halotti bejegyzése a Budapest I. kerületi polgári halotti akv. 202/1939. folyószáma alatt. (Hozzáférés: 2022. december 3.)
  2. Gyászjelentése (1939). dspace.oszk.hu. (Hozzáférés: 2022. december 3.)

Források