Gyökérrontó tapló

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>InternetArchiveBot 2024. augusztus 27., 12:52-kor történt szerkesztése után volt. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.9.5)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Gyökérrontó tapló
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák
Törzs: Bazídiumos gombák
Osztály: Agaricomycetes
Rend: Galambgomba-alkatúak
Család: Bondarzewiaceae
Nemzetség: Heterobasidion
Tudományos név
Heterobasidion annosum
(Fr.) Bref. 1888
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Gyökérrontó tapló témájú médiaállományokat és Gyökérrontó tapló témájú kategóriát.

A gyökérrontó tapló (Heterobasidion annosum) a Bondarzewiaceae családba tartozó, Eurázsiában, Észak-Amerikában és Ausztráliában honos, főleg fenyők törzsén, gyökerein élő, parazita gombafaj.

Megjelenése

A gyökérrontó tapló termőteste 5-30 cm széles, általában konzolos, félkör vagy legyező alakú, a szomszédos termőtestek összenőhetnek. Sokszor szabálytalan alakú vagy csak laposan elterül az aljzaton. Színe sárgás-, gesztenye-, vagy vörösbarnás, a közepe sötétebb is lehet, idősen megsötétedik; növekedésben levő széle fehéres. Felszíne egyenetlen, sugarasan ráncos. Széle általában éles, lebenyes, szabálytalan Alsó pórusos termőrétege fehéres, idősen okkeres-barnás, gyakran rétegezett (a rétegek 3-5 mm vastagok). Pórusai viszonylag szűkek (2-4 db/mm). Húsa vékony, szívós, parafaszerű; színe fehéres vagy krémszínű. Szaga és íze nem jellegzetes. Spórapora krémszínű vagy halványsárga. Spórája széles ellipszis vagy majdnem gömb alakú, felszíne finoman szemölcsös, inamiloid, mérete 4,5-6 x 3,5-4,5µm.

Hasonló fajok

A vörös tapló, a barna fekvőtapló, a fenyő-kérgestapló hasonlít hozzá.

Elterjedése és élőhelye

Eurázsiában, Észak-Amerikában és Ausztráliában honos. Magyarországon gyakori. Elsősorban fenyők, ritkábban lombos fák törzsének alsó részén, gyökerein telepszik meg, azok anyagában fehérkorhadást okoz. Parazita, idővel a fa pusztulását okozhatja, ezzel jelentős gazdasági károkat képes okozni. Többnyire sérüléseken keresztül jut a fába, ahol a gyökereken keresztül a szomszédos fákat is megfertőzheti. A termőtest évelő, egész évben látható. Nem ehető.

Kapcsolódó cikkek

Források