Azonosítatlan egyiptomi múmiák listája

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>B.Zsoltbot 2024. október 27., 13:25-kor történt szerkesztése után volt. (azonos tartalmú refek javítása AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

Azonosítatlan ókori egyiptomi múmiák.

A KV21 múmiái

  • Két XVIII. dinasztiabeli királyi hölgy, egyikük Tutanhamon gyermekeinek anyja, talán Anheszenamonként azonosítható a további vizsgálatok eredményei alapján.

A KV35 múmiái

II. Amenhotep sírját, a Királyok völgye 35-öt a harmadik átmeneti korban, amikor a Királyok völgyét egyre nehezebben tudták őrizni a sírrablóktól, rejtekhelyként hasznosították újra. Kilenc újbirodalmi fáraó (köztük a sír eredeti tulajdonosa) múmiája mellett ezeket az azonosítatlan múmiákat találták itt:

A DB320 múmiái

A Dejr el-Bahari-i rejtekhely vagy DB320 nevű sírban, mely eredetileg II. Pinedzsem főpapé volt, több mint ötven múmiát találtak. Nagy részüket sikerült azonosítani, néhányat azonban nem, vagy az azonosítás gyenge lábakon áll.

  • Azonosítatlan nő („B”) (talán Tetiseri; CG61056)
  • Azonosítatlan férfi („C”) (talán Szenenmut vagy Nebszeni királyi háznagy; CG61067)
  • Azonosítatlan férfi („E”) (talán Pentawer; CG61098)
  • Baket (?) hercegnő (?), feliratok alapján azonosítása kétséges (CG61076)

Magyarországon található, azonosítatlan nevű múmiák

Magyarországon összesen hét egyiptomi múmia található, ebből Hór pap (Déri Múzeum), Rer és Hórtesznaht papnő (Szépművészeti Múzeum) név szerint ismertek. A négy további múmia:

  • Középkorú férfi múmiája a XVIII. dinasztia idejéből, a Déri Múzeum gyűjteményében.[1]
  • A Pannonia Reformata Múzeum múmiája a XXII.–XXX. dinasztia idején élt középkorú férfi. Korábban egy Hori nevű pap múmiájának vélték, de bebizonyosodott, hogy a temetéshez csak újrahasznosították a XX. dinasztiabeli Hori koporsóját.[2]
  • „Szombathelyi múmia”, korábban a Premontrei Gimnázium, majd 1951-től a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében lévő férfi múmia (ltsz. 51.637).[3] Az i. e. 4.–3. században élt.[4]
  • „Kicsomagolt múmia”, korábban Delhaes István gyűjteményében, majd a Magyar Nemzeti Múzeumban, végül 1934-től a Szépművészeti Múzeumban lévő férfi múmia (leltári szám 51.2079).[3] I. e. 180–40 körül mumifikálták.[5]

Korábban azonosítatlan múmiák

Ezeket a múmiákat a 2000-es években sikeresen azonosították:

Jegyzetek

  1. Utazz melegebb éghajlatra itthon - bemutatjuk a Déri Múzeum ókori egyiptomi-gyűjteményét (magyar nyelven). HelloHungary. (Hozzáférés: 2024. szeptember 25.)
  2. Márió, Laskovics: VEOL - A pápai múmia – Nem volt ritka, hogy egy koporsóba később más is temetkezett (magyar nyelven). VEOL - A pápai múmia – Nem volt ritka, hogy egy koporsóba később más is temetkezett, 2020. október 10. (Hozzáférés: 2024. szeptember 25.)
  3. 3,0 3,1 Hortesznaht, Rer és más pesti múmiák (hu-HU nyelven). MúzeumCafé, 2016. szeptember 22. (Hozzáférés: 2024. szeptember 25.)
  4. „Szombathelyi múmia” (magyar nyelven). Szépművészeti Múzeum. (Hozzáférés: 2024. szeptember 25.)
  5. „Kicsomagolt múmia” (magyar nyelven). Szépművészeti Múzeum. (Hozzáférés: 2024. szeptember 25.)

Források