Disztribúció (matematika)

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Magic links bot 2025. január 8., 18:16-kor történt szerkesztése után volt. (ISBN/PMID/RFC link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A disztribúciók a kompakt tartójú végtelenszer differenciálható függvények C0(Ω) terén értelmezett lineáris funkcionálok, amik folytonosak a következő konvergencia értelmében:

  1. Van K része Ω, supp ϕj, supp ϕ része K
  2. Tetszőleges α indexvektor esetén αϕjαϕ egyenletesen Ω-n.

Azért vezetik be őket, hogy egy nagyobb függvényosztályon kereshessék a parciális differenciálegyenletek megoldását.

Példák

  1. Legyen az f függvény értelmezve az Ω halmazon, és integrálható annak minden kompakt részhalmazán. Legyen Tf az a funkcionál, ami a ϕ függvényhez az Ωf dϕ értéket rendeli. Ekkor Tf disztribúció. Az ilyen alakban előálló disztribúciókat reguláris disztribúcióknak nevezik.
  2. A Dirac-féle delta disztribúciót így értelmezik: Legyen aΩ. Rendelje a δa funkcionál a ϕ függvényhez a ϕ(a) helyettesítési értéket. Ekkor δa nem reguláris disztribúció.
  3. Legyen az f függvény értelmezve az Ω halmazon, és integrálható annak minden kompakt részhalmazán, és legyen β rögzített indexvektor. Értelmezzük a következő funkcionált: rendelje a ϕ függvényhez az Ωfβϕ értéket.

Tétel: A reguláris disztribúció Tf majdnem mindenütt egyértelműen meghatározza az f függvényt.

Műveletek

Összeadás: u,v disztribúció Ω-n; ekkor (u+v)(ϕ)=u(ϕ)+v(ϕ)ϕD(Ω) Számmal szorzás: (λu)(ϕ)=λu(ϕ) Ezekkel a műveletekkel a disztribúciók vektorteret alkotnak. Jelölés: D(Ω) Konvergencia: legyenek uj,u disztribúciók; ekkor uju, ha minden rögzített ϕ-re uj(ϕ)u(ϕ) Függvénnyel szorzás: legyen ψC(Ω); ekkor (ψu)(ϕ)=u(ψϕ) u=v lokálisan, ha minden x(Ω) elemhez van U(x) nyílt környezete, ahol u=v Tétel: ha két disztribúció lokálisan egyenlő, akkor globálisan is egyenlők. Azaz, ha van egy nem üres nyílt halmaz, ahol egyenlőek, akkor mindenütt egyenlőek. Deriválás: u disztribúció; ju(ϕ)=u(jϕ) Direkt szorzat: u,v disztribúciók; (u×v)(ϕ)=u[xv(yϕ(x,y))] tulajdonságai: (betű szemlélettel) kommutatív, asszociatív, disztributív és lineáris Konvolúció: tekintsük a következő konvergenciát: def.(ϕk) * értelemben → azonosan 1-hez, ha

  1. minden α esetén α(ϕ1)0 egyenletesen 2n minden rögzített kompakt részhalmazban
  2. minden α indexvektorhoz van cα |ϕk(y,z)|cα minden k, minden (y,z)-re.

Definíció: (u*v)(ϕ)=limk(u×v)[(y,z)ψk(y,z)ϕ(y+z)] A konvolúció nem mindig létezik.

Források

  • L. Simon, E.A. Baderkó: Másodrendű parciális differenciálegyenletek, Tankönyvkiadó, 1983, ISBN 963 17 6580 6.

További információk

  • W. Preuss, A. Bleyer, H. Preuss: Disztribúcióelmélet műszaki alkalmazásokkal, Műszaki Könyvkiadó, 1986, ISBN 2399963341236