Hamazaszp Babadzsanján

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>BinBot 2024. január 24., 20:03-kor történt szerkesztése után volt. (Kategória:A Novogyevicsi temetőben eltemetett személyek automatikusan hozzáadva a Wikidata alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Hamazaszp Babadzsanján
SzületettAz adatok szerializációja sikertelen
Az adatok szerializációja sikertelen
MeghaltAz adatok szerializációja sikertelen
Moszkva
SírhelyNovogyevicsi temető
Állampolgárságaszovjet
Rendfokozatachief marshal of the branch
Csatái
Kitüntetései
IskoláiOroszországi Fegyveres Erők Vezérkari Katonai Akadémiája
A Wikimédia Commons tartalmaz Hamazaszp Babadzsanján témájú médiaállományokat.

Hamazaszp Babadzsanján (örmény nyelven: Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյան; oroszul: Амазасп Хачатурович Бабаджанян, Amazaszp Hacsaturovics Babadzsanyan; 1906. február 18.1977. november 1.) szovjet katonai vezető, harcolt a második világháborúban, tábornokként részt vett az magyarországi 1956-os forradalom leverésében.[1] 1944-ben magkapta a Szovjetunió Hőse kitüntetést. 1975-től harckocsizó főmarsall, mely rendfokozatot rajta kívül csupán egyetlen személy kapta meg a Szovjetunió története során.

Élete

Babadzsanján elszegényedett örmény családban született az örmények lakta Csardahlo faluban (mai nevén Çənlibel) Jelizavetpol (mai nevén Gəncə) mellett, az Orosz Birodalomban, a mai Azerbajdzsán területén. Ugyanezen a településen született Ivan Hrisztoforovics Bagramján, a Szovjetunió marsallja is. Babadzsanján az alapfokú négyosztályos iskolát helyben végezte el, majd 1915-től Tifliszben egy örmény középiskolában tanult. Családja nem tudta finanszírozni további tanulmányait, ezért hazaköltözött és mezőgazdasági munkát vállalt.[2] A moszkvai vezérkari akadémiát 1948-ban végezte el. 1958 és 1959 között a Kárpáti katonai körzet parancsnokának első helyettese. 1956 novemberében, a magyar forradalom és szabadságharc leverésére szervezett Forgószél hadműveletben Babadzsanján vezette a 8. gépesített hadsereget.[3] 1977. november 1-én hunyt el Moszkvában, sírja a Novogyevicsi temetőben található.

Emlékezete

A lengyelországi Gdynia város tanácsa még életében, 1972-ben díszpolgárrá választotta, de 2004-ben megfosztották a címtől.[4]

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Hamazasp Babadzhanian című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  1. (Armenian) Anon. «Բաբաջանյան, Համազասպ Խաչատուրի» [Babajanyan, Hamazasp Khachaturi]. Armenian Soviet Encyclopedia. Yerevan: Armenian Academy of Sciences, 1976, vol. 2, p. 188.
  2. Khaleyan, Yervand, "Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյան," [Hamazasp Khachaturi Babadzhanian] in Գիրք հերոսների մասին [A book about heroes], Yervand Khaleyan et al. (eds.) Yerevan: Armenian Academy of Sciences, 1964, p. 23.
  3. 1956 – fiadnak hagyd örökül. Debrecen: Tóth Könyvkereskedés és Kiadó Kft.. 963 5964 97 8 , 166. p. (2006) 
  4. Gdynia Városi Tanácsának rendelete 2004. szeptember 22.