Nyílt szabvány

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Porribot 2024. szeptember 10., 21:09-kor történt szerkesztése után volt. (top: helyesírás (https://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Botgazdák_üzenőfala#non_profit,_non-profit_helyett_nonprofit) AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A nyílt szabvány olyan szabvány, ami nyilvánosan hozzáférhető, és a létrehozásával és felhasználásával kapcsolatos szabályok biztosítják azt, hogy a szabványt bárki használhatja, és senki nem szenved a felhasználásakor igazságtalan hátrányt. A szabályok pontos mibenlétéről számos különböző elképzelés van, és így a nyílt szabványra számos eltérő definíció létezik, például egyes meghatározások szerint ingyenesen felhasználhatónak kell lennie, mások szerint lehet díjat szedni érte, amennyiben az „észszerű és nem diszkriminatív”. Az Európai Unió definíciója[1] szerint például az EU e-kormányzatában használt nyílt szabványoknak a következő feltételeket kell teljesíteniük:

  1. a szabvány használatának költségei alacsonyak, és nem akadályozzák a hozzáférést;
  2. a szabványt nyilvánosságra hozták;
  3. a szabványt egy nyílt döntéshozatali eljárás (pl. többségi szavazás vagy konszenzusos döntés) keretében fogadták el;
  4. a szabványhoz fűződő szellemi tulajdonjogok egy nonprofit szervezet birtokában vannak, amely ingyenes hozzáférést enged;
  5. a szabvány újrafelhasználása nincs korlátozva.

Nyílt szabvány például a HTML, az Ogg, a C# vagy a CD-ROM.

Források