Közlekedési földrajz

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Akela 2024. november 13., 14:37-kor történt szerkesztése után volt. (Források: nk, pt)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A közlekedési földrajz a földrajztudomány egyik ága, amely a közlekedési rendszerek térbeli szerkezetét, működését és a társadalomra, gazdaságra gyakorolt hatásait vizsgálja. E tudományág célja, hogy megértse, hogyan szerveződik és működik a közlekedés egy adott területen, milyen tényezők befolyásolják a közlekedési hálózatok kialakulását, fejlődését, valamint a közlekedési infrastruktúra és a földhasználat kapcsolatait.[1] A közlekedési földrajz témái közé tartozik például:

  • Közlekedési hálózatok: utak, vasutak, légi és vízi közlekedési útvonalak elhelyezkedése és kapcsolatai, valamint ezek fejlődése.[2]
  • Elérhetőség: hogyan érhetők el különböző helyek és városok, milyen közlekedési lehetőségek állnak rendelkezésre egy adott térségben.
  • Közlekedési módok: különböző közlekedési formák (pl. autó, vonat, repülő) használatának vizsgálata, ezek előnyei és hátrányai különböző földrajzi és társadalmi környezetekben.[3]

Gazdasági és társadalmi hatások: közlekedési hálózatok hogyan befolyásolják a gazdasági növekedést, a településszerkezetet és a népesség eloszlását. A közlekedési földrajz segíti a közlekedéstervezést, mivel a térbeli összefüggések és trendek ismeretében könnyebben lehet hatékony közlekedési hálózatokat kialakítani, amelyek megfelelnek a társadalmi és gazdasági igényeknek.

Irodalom

  • Baráth Ferenc, Rimóczi Miklós. Közlekedési földrajz. Műszaki Könyvkiadó, 292. o. (2013). ISBN 9789631660821 
  • Kázmér Tibor. Közlekedési földrajz. Műszaki Könyvkiadó, 288. o. (1961) 
  • H.M. Saxena. Transport Geography (angol nyelven). Rawat Publications, 224. o. (2005). ISBN 9788170339458 

Jegyzetek

  1. What is Transport Geography?”, The Geography of Transport Systems (Hozzáférés: 2024. november 13.) (angol nyelvű) 
  2. Transportation and Spatial Structure”, The Geography of Transport Systems (Hozzáférés: 2024. november 13.) (angol nyelvű) 
  3. Transportation Modes”, The Geography of Transport Systems (Hozzáférés: 2024. november 13.) (angol nyelvű) 

Források