Feszültségsokszorozó

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>B.Zsoltbot 2024. november 24., 01:48-kor történt szerkesztése után volt. (apró javítások AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A feszültségsokszorózó egy olyan áramkör, amely a bemeneti váltófeszültségből állít elő olyan egyenfeszültséget, amelynek értéke a bemeneti váltófeszültség effektív értékének többszöröse. Az energiamegmaradás elve a feszültségsokszorozókra is érvényes, minél nagyobb feszültséget állítunk elő, annál kisebb lesz a feszültségsokszorozó terhelhetősége.

Alkalmazási területei

Feszültségsokszorozókat olyan áramkörök táplálására használnak, amelyek nagy feszültséget igényelnek, viszont működésük nem igényel nagy terhelőáramot.

Villard feszültségkétszerező[1]

A Villard-kapcsolás egy egyfokozatú feszültségkétszerező kaszkádáramkör. Az áramkörben a bemenő váltófeszültség (Pr1.Vt) negatív félperiódisai közelítőleg csúcsfeszültségre töltik fel a C1 kondenzátort. Így a D1 dióda kapcsain megjelenő feszültség: UD1=UC1+Ubesin(ωt) A D1 dióda kapcsain tehát a feszültség az UC1 egyenfeszültség által a pozitív feszültségtengelyen eltolt Ube csúcsértékű szinuszos feszültség lesz, ami a pozitív csúcsoknál kétszerese a bemeneti feszültség csúcsértékének (Pr2.Vt). A feltöltött pufferkondenzátor miatt a D1 diódát záróirányban kétszeres csúcsfeszültség veszi igénybe. A kapcsolás másik rész a D2 diódából és a C2 kondenzátorból álló csúcsegyenirányító.Ennek az egyenirányítónak a bemeneti feszültsége a D1 diódán megjelenő lüktető pozitív egyenfeszültség, aminek már nincs negatív komponense. Ez azt jelenti, hogy a D2 dióda e lültető feszültség csúcsértékére tölti a C2 pufferkondenzátort. Így a kimeneti kapcsokon (a búgófeszültségtől eltekintve) kétszerezett egyenfeszültséget kapunk (Pr3.Vt). A Villard-kapcsolás előnye, hogy a bemeneti és kimeneti pontok hideg vége közös. A Villard-kapcsolás hátránya, hogy a C2 pufferkondenzátort a kétszeres, kimenő feszültségre kell méretezni.

Delon-hidas feszültségkétszerező[1]

A Delon-híd ellentétesen polarizált egyutas egyenirányítókból áll. A kimeneti feszültség a két egyenirányító egyenfeszültségeinek összege lesz. A bemeneti váltófeszültség (Pr1.Vt) negatív félperiódusában a D1 diódán keresztül a C1 kondenzátor töltődik csúcsfeszültségre, a pozitív félperiódusban pedig a D2 diódán keresztül a C2 kondenzátor. A Delon híd kimeneti feszültsége (terhelés nélkül) a két pufferkondenzátoron lévő feszültségek összegével egyenlő. A Delon-hidas kapcsolás előnye, hogy mind a diódák, mind a kondenzátorok feszültségtűrése a bemeneti feszültségre méretezhetőek. A Delon-hidas kapcsolás hátránya, hogy a kimenetének egyik pontja sem kapcsolható a közös földponthoz. Ha a közös földponthoz szeretnénk csatlakoztatni a hídkapcsolás kimenetének egyik pontját, akkor elválasztótranszformátoron keresztül kell megtáplálnunk.

Kaszkád kapcsolású feszültségsokszorozó

Amikor a feszültségkétszerező áramkörrel nem tudunk elegendő nagyságú feszültséget előállítani, akkor alkalmazhatjuk a kaszkád kapcsolású feszültségsokszorozó kapcsolásokat.[2] Ezek az áramkörök n fokozatból állnak, és mindegyik fokozat UX=2Ueff feszültségre tölti fel a CX kondenzátorokat. A feltöltött kondenzátorok gyakorlatilag úgy viselkednek, mintha akkumulátorcellákat kapcsolnánk sorba. Előnyei:

  • A kondenzátorok és a diódák feszültségtűrése mindegyik fokozatban elegendő, ha UCmax=2Ube
  • A bemenő feszültség értékétől és a fokozatok számától függően bármekkora feszültség előállítható[3]
  • Ha nagyfrekvenciás váltófeszültséget sokszorozunk, kisebb kapacitású, fóliakondenzátorok is alkalmazhatók.

Hátrányai

  • Minél több fokozatot építünk össze, annál kisebb árammal terhelhető

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 Ferenczi Ödön. Tápegységek amatőröknek. Műszaki könyvkiadó, Budapest (1980). ISBN 963-10-3214-0 
  2. ANALÓG ÁRAMKÖRÖK KAPCSOLÁSAI. KAPCSOLÁSI RAJZOK ÉRTELMEZÉSE, KÉSZÍTÉSE.. (Hozzáférés: 2024. november 18.)
  3. Hálózati egyenirányítók, feszültségsokszorozók. (Hozzáférés: 2024. november 18.)