Bakteriosztatikus szer

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Adam78 2024. július 6., 17:07-kor történt szerkesztése után volt. (Adam78 átnevezte a(z) Bakteriosztatikus hatás lapot a következő névre: Bakteriosztatikus szer: Az elnevezési szokások szerint: összhangban a többi kapcsolódó Wikipédia-szócikk címével)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A mikrobiológiában a bakteriosztatikus azt a hatást jelenti, amellyel a baktériumok sejtosztódását állítjuk le valamilyen antibakteriális szerrel vagy citosztatikummal. Az antibakteriális szerek éppen a szer bakteriosztatikus vagy baktericid hatása alapján oszthatók két csoportba. A bakteriosztatikus szerek képesek felfüggeszteni vagy teljesen blokkolni a baktériumot sejtciklusának valamely fázisában. Tehát vagy véglegesen megakasztják egy fázisban, vagy hosszabb időre G0 fázisban állítják le. Ezért bakteriosztatikus fertőtlenítő eljárások (például bőrön használt szappanok) használatakor a baktériumok vegetatív formái nem pusztulnak el, csak fejlődésük, szaporodásuk gátolt; a hatás megszűnésekor a baktériumok újra kezdenek szaporodni. Az ennél drasztikusabb hatás elérése érdekében alkalmaznak baktericid szereket.

Fiziológiás példák

  • Az emberi nyálban nagy mennyiségben jelenlévő és fontos védekező szerepet betöltő lizozim enzim, mely a baktériumok sejtfalát bontja el, bakteriosztatikus hatást fejt ki.

Antibiotikumok

Kapcsolódó szócikkek

További információk