A királyné nyakéke (film, 2001)

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Az arany markában
(Heist)
2001-es amerikai film
RendezőCharles Shyer
Producer
  • Andrew Kosove
  • Broderick Johnson
  • Redmond Morris, 4th Baron Killanin
Műfajfilmdráma
Főszerepben
ZeneDavid Newman
OperatőrAshley Rowe
VágóDavid Moritz
JelmeztervezőMilena Canonero
Gyártás
GyártóAlcon Entertainment
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Forgatási helyszín
Játékidő113 perc
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató2001. november 20. (Egyesült Államok)
2002. november 21. (Magyarország)
További információk

Az A királyné nyakéke (eredeti cím: The Affair of the Necklace) 2001-es amerikai történelmi filmdráma, amelyet Charles Shyer rendezett. A forgatókönyvet a XVI. Lajos király uralkodása alatt megtörtént franciaországi botrány alapján John Sweet készítette. A produkció főbb szerepeiben Hilary Swank, Jonathan Pryce, Simon Baker és Adrien Brody. 2001. november 20-án mutatták be az Egyesült Államokban.[1] Magyarországon 2002. november 21-től vetítették a mozikban.[1] A filmet egy Oscar-díjra jelölték a legjobb jelmeztervezés kategóriában a 74. Oscar-gálán.

Cselekmény

1767-ben a fiatal Jeanne St Remy de Valois végignézte, ahogy apját a királyi katonák meggyilkolják. A családi birtokot elveszik a Valois családtól, édesanyja pedig meghal. Azóta Jeanne arra törekszik, hogy helyreállítsa a Valois nevet és visszaszerezze a család kastélyát. 1784-ben Jeanne hozzámegy a nőcsábász Nicolas De La Motte grófhoz, de hiába igyekszik Mária Antónia királynéval találkozni. Egy nap megismeri Rétaux de Villette-et, aki megtanítja a nőt az udvari etikettre, és elintézi neki, hogy találkozzon egy miniszterrel. A miniszter nem lát lehetőséget arra, hogy Jeanne visszakapja a családi birtokot, de Rétaux segítségével új utakat keres. Jeanne megtudja, hogy Rohan bíboros Richeliu utódja akar lenni, de nem élvezi a királyné kegyeit. Jeanne leveleket ír a királyné nevében Rohannek, aki elhiszi, hogy kibékültek, és a bíboros Jeanne-ék pártfogoltja lesz. Ahogy a nő befolyása növekszik, két ékszerész, Böhmer és Bassenge, úgy döntenek, hogy Jeanne-t bízzák meg gyémántból készült nyakláncuk értékesítésére. A királyné már kétszer visszautasította őket, és félő, hogy tönkremennek. Jeanne rábeszéli Rohan bíborost, hogy vásárolja meg a nyakláncot a királynénak. Közben felbérel egy színésznőt, hogy játssza el a királyné szerepét. Rohan a színésznővel való találka után kezesként lép fel a nyakláncért. Rétaux királyi küldöncnek álcázva magát, elviszi a nyakláncot, Jeanne pedig eladja a gyémántokat, és vissza tudja vásárolni a családi birtokát. Mikor férjét majdnem elkapják Párizsban, Jeanne értesíti az ékszerészeket, hogy a királyné nem akarja a nyakláncot, és a bíboros kezesként megtéríti a költségeket. A nő arra számít, hogy Rohan fizetni fog, hogy elkerülje a botrányt, de nem számol vele, hogy az ékszerészek beszélnek. A királyi pár beidézi Rohan bíborost, aki megsérti a királynét személyeskedő megszólításával, és börtönbe vetik. Lajos király tudomást szerez a nyakláncos átverésről, és mindenkire elfogató parancsot ad. Rétaux és Nicolas gróf el tud menekülni, de Jeanne-t börtönbe zárják. A bíróság felmenti a bíborost, de Jeanne-t megkorbácsolják és megbélyegzik. A nyakláncos átverés a nyilvánosság elé kerül, és botrány keveredik belőle annak ellenére, hogy a királyné sosem vásárolta meg a nyakláncot. Az ügy elindítja a francia forradalmat, aminek során Mária Antónia királynét lefejezik. Jeanne megszökik a börtönből, és Londonba megy, ahol kiadja emlékiratait. Fiatalon veszti életét, mikor kiesik egy hotel ablakából.

Szereplők

Szerep Színész Magyar hangja[2]
Jeanne St. Remy de Valois Hilary Swank Pikali Gerda
Louis de Rohan bíboros Jonathan Pryce Forgács Gábor
Rétaux de Villette Simon Baker Czvetkó Sándor
Nicolas De La Motte gróf Adrien Brody Schmied Zoltán
Breteuil báró Brian Cox Barbinek Péter
Marie-Antoinette Joely Richardson Tóth Auguszta
XVI. Lajos király Simon Shackleton n.a
Nicole Leguay d'Oliva Hermione Gulliford n.a
Cagliostro gróf Christopher Walken Várkonyi András
Jeanne fiatalon Hayden Panettiere n.a
Böhmer ékszerész Paul Brooke n.a

Fogadtatás

Kritikai visszhang

A filmet negatívan fogadták a kritikusok. A Rotten Tomatoeson 15%-os minősítést ért el 62 értékelés alapján, az összefoglaló szerint: „Az udvari intrikákról szóló film, A királyné nyakéke inkább unalmasnak, mint szaftosnak bizonyul. Swank laposnak és rossz szereposztásnak tűnik Jeanne központi szerepében.”[3] Jay Carr a Boston Globe-tól azt írta: „Az egész film összefüggéstelen darabok sorozatának tűnik, egy vászonnyi vasreszeléknek, amely hiába várja a mágnest, amely egységes mezőbe rendezi őket.”[3] Roger Ebert szerint: „A történetmesélést reménytelenül veszélyezteti a film azon döntése, hogy Jeanne-nal szimpatizál.”[3] John Petrakis a Chicago Tribune-től azt írta: „Shyer ... kevés érzéket mutat egy kosztümös bűnözős filmhez.”[3] A Metacritic 42 pontot adott a 100-ból 22 vélemény alapján.[4] Kevin Thomas a Los Angeles Timestól azt írta: „Shyer és Sweet következetesen tisztán és egyre mélyebben jeleníti meg Jeanne merész ármánykodását és céltudatos elszántságát; az élénk szellemesség hangja könnyedén átadja helyét a meghatónak és végül a tragédiának.”[4] Jonathan Rosenbaum a Chicago Readertől azt írta: „Úgy tűnik, senki sem tudja, hogy mit csinál ebben a pazar, de meglehetősen üres korabeli divatbemutatón, eltekintve az olyan komikus túljátszóktól, mint Christopher Walken és Jonathan Pryce, akik úgy tűnik, buzgón töltik ki a kollégáik által hagyott űrt.”[4] Jonathan Foreman a New York Posttól azt írta: „Nehéz elképzelni, hogy Shyer és a forgatókönyvíró John Sweet hogyan tudta volna ezt a történetet durvábban, szarabbul vagy kevésbé érdekesen vászonra vinni.”[4]

Bevétel adatai

A Box Office Mojo szerint a film 1 millió dolláros bevételt ért el, a költségvetésről nincs adat.[5]

Fontosabb díjak és jelölések

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 Internet Movie Database
  2. iszdb.hu
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Rotten Tomatoes
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Metacritic
  5. Box Office Mojo

Források

További információk