Goblin (mitológiai lény)

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A goblinok több európai ország mitológiájában előforduló lények. Először középkori történetekben tűntek fel. Kinézetük és képességeik változatosak, ez mind az adott ország kultúrájától és a történettől függ. Általában groteszk kinézetű, rosszindulatú vagy kimondottan gonosz lények, és kapzsik is.

A szó eredete

A goblin szó a következő formákban is előfordul: gobblin, gobeline, gobling, goblyn, goblino, gobbelin. A szó a tizennegyedik századból származik,[1] hasonlóan az ófrancia gobelin szóhoz, amelyet már 1195-ben lejegyeztek; illetve a középkori latin gobelinus szóhoz, amelyet 1141 előtt jegyeztek le.[2][3] A gobelin egy ördög vagy démon neve volt, amely Normandiában kísértett. A goblin szó továbbá a német kobold szóból vagy a középkori latin cabalus vagy gobalus szóból származhat.[2][4] A goblin szó továbbá a francia Gobel vagy Gobeau nevekből is származhat.[5][6][7]

Jegyzetek

  1. T. F. Hoad, English Etymology, Oxford University Press, p. 196b.
  2. 2,0 2,1 CNRTL etymology of gobelin (online French)
  3. Du Cange et al, Glossarium mediae et infimae latinitatis ...(online French and Latin) [1]
  4. κόβαλος, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  5. Harper, Douglas: Goblin. The Online Etymological Dictionary. (Hozzáférés: 2011. december 20.)
  6. HOAD, p. 196b.
  7. Albert Dauzat, Noms et prénoms de France, Librairie Larousse 1980, édition revue et commentée par Marie-Thérèse Morlet. p. 295b Gobel.