Könyörgés (film)

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Könyörgés
(Мольба)
1967-es szovjet film
RendezőTengiz Abuladze
Műfajfilmdráma
FőszerepbenSzpartak Bagasvili
ZeneNodar Gabunia
OperatőrAlekszandr Antipenko
Gyártás
GyártóGrúzia Film
Ország Szovjetunió
Nyelv
Játékidő77 perc
Forgalmazás
Bemutató1967
További információk

A Könyörgés, (grúzul: ვედრება (ფილმი)) 1967-ben forgatott fekete-fehér grúz filmdráma. amely Tengiz Abuladze filmtrilógiájának első darabja. Vazsa-Psavela művei alapján a film forgatókönyvét Anzor Szalukvadze, Rezo Kveselava, és Tengiz Abuladze írta. A trilógia további filmjei, A kívánság fája (1976) és a Vezeklés.(1984). A trilógia közös eleme, a „bűntelen bűnösök” motívum, ebben a filmben tűnik fel először. A balladai hangvételű, versidézetekkel díszített film a vallási türelmetlenségről szól, hevszurok és csecsenek bátor fiairól. Az első történetben egy keresztényt vet ki közössége, mert a legyőzött mohamedán ellenfelének megadja a végtisztességet. A második epizódban egy muzulmán falu lakói mészárolják le az arra vetődő, ellenségnek tartott keresztényt.

Történet

Mit jelent szembe kerülni a törvénnyel, még akkor is, ha az, amit az egyes ember képvisel, sokkal emberségesebb, tisztességesebb és igazságosabb, mint a közösség akarata. A film első történetében egy csecsen harcos végzetes sorsa jelenik meg. A keresztény hevszur Aluda Ketelauri megöli a mohamedán csecsen Mucalt, de ellensége bátorságától lenyűgözve megkíméli a halott vitézt a csonkítástól, és nem vágja le annak a jobb kezét. Aludát a szokás megsértése miatt kizárják a hevszur faluközösségből, földönfutóként menekülnie kell szülőföldjéről,.. A második történetben a hegyekben vadászó muzulmán ingus Dzsohola Alhasztauri találkozik a hevszur keresztény Nunua Zvjadaurival, megvendégeli és éjszakára is vendégül látja. A falu vénjei azonban esküdt ellenségüket ismerik fel Dzsohola vendégében, Dzsohola nem tudja megvédeni vendégét Zvjadaurit, és a muzulmánok megölik a keresztényt.[1]

Szereplők

  • Szpartak Bagasvili (Ghvicia)
  • Ruszudan Kiknadze (Asszony)
  • Ramaz Cshikvadze (Macil)
  • Tengiz Arcsvadze (Aluda)
  • Gejdar Palavandisvili (Mucal)
  • Otar Megvinetuhuceszi (Dzsohola)
  • Zurab Kafianidze (Zvjadauri)
  • Nana Kavtaradze (Agaza)
  • Irakli Ucsaneisvili (Musza)
  • Dimitri Kipiani

A filmről mondták

1967-ben, amikor megjelent Abuladze új filmje, a "Könyörgés", még a Vazsa-Psavela műveinek adaptációjával elégedetlen kritikusok is megjegyezték, hogy varázslatos művet alkotott, amely méltó módon tükrözi Vazsa-Psavela írásait a film nyelvére adaptálva. Nana Dzsanelidze így emlékezett vissza: Abuladze, egész életében arról álmodozott, hogy jó minőségű, Kodak filmre forgathat majd, de ez álom maradt... – Megszakadt a szívem, amikor Cannes-ban megláttam a szovjet filmre forgatott művet. „Vazsa zsenialitása az ő egyedisége” – mondta egyszer Tengiz Abuladze-nek Grigol Kiknadze, a Vazsa Psavelával foglalkozó irodalmár, akit Abuladze is az egyik mesterének tartott. "A Könyörgés"-t először Kiknadzének mutatták meg, aki miután megnézte a filmet sugárzó arccal mondta Abuladzénak: : Ön olyan dolgokat vett észre Vazsa-Psavela művében, amit még mi, írók sem gondoltunk át teljesen, Némi sztereotípiával tekintettünk eddig az íróra, és hirtelen kiderült róla, hogy nagy filozófus..

Díjak

  • Nagydíj, a San Remói Nemzetközi Filmfesztivál, Olaszország (1973).

Források az interneten

Jegyzetek

  1. დაარქივებული ასლი. [2016. március 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. május 9.)

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) ვედრება (ფილმი) című grúz Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.