Háromszög magassága

Innen: Hungaropédia
(Magasságtétel szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
A háromszög magasságpontja

A háromszög magasságvonalán a háromszög egyik csúcsából a szemközti oldal egyenesére bocsátott merőlegest értjük.

Magasságpont

A háromszög magasságvonalai egy pontban metszik egymást, ez a magasságpont. Bizonyítás: Az ABC háromszögben az A csúcshoz tartozó magasság ma, B-hez tartozó pedig mb. Húzzunk a háromszög csúcsain keresztül párhuzamosakat a szemközti oldallal, így egy új ABC háromszöget kapunk, amiben ABCB, ACBC, ABAC négyszögek paralelogrammák. Az eredeti ABC háromszög oldalai az ABC háromszög középvonalai, mivel BC felezőpontja A, AC felezőpontja B, AB felezőpontja pedig C. ABC háromszög származtatása miatt mc az AB oldalfelező merőlegese, mb az AC felezőmerőlegese, ma pedig BC-nek. Mivel ezek egy pontban metszik egymást, így a magasságvonalak is egy pontban metszik egymást.

A magasságpont tulajdonságai

  • A magasságpont rajta van az Euler-egyenesen
  • A magasságpontot a háromszög oldalainak felezőpontjára tükrözve a képpontok a háromszög köré írt körre illeszkednek
  • Baricentrikus koordinátái: tgα:tgβ:tgγ
  • Trilineáris koordinátái: secα:secβ:secγ
  • A háromszög magasságainak szeleteinek szorzatára:

AM·MTa=BM·MTb=CM·MTc

Magasság talppontja és talpponti háromszög

Talpponti háromszög

A magasság talppontja a magasságvonal és az arra vonatkozó oldal metszéspontja. A talpponti háromszög a háromszög magasságainak talppontjai által meghatározott háromszög. Egy hegyesszögű háromszögbe írt háromszögek közül a talpponti háromszög kerülete a legkisebb; a hegyesszögű háromszög magasságpontja a talpponti háromszög beírt körének középpontja, és tompaszögű háromszög magasságpontja a talpponti háromszögének hozzáírt körének a középpontja (a háromszög leghosszabb oldalából származó oldalhoz írva), ugyanis a magasságvonalak felezik a talpponti háromszög szögeit, vagy külső szögeit. A háromszög magasságainak talppontjai rajta vannak a háromszög Feuerbach-körén.

Magasságtétel

A derékszögű háromszög átfogóhoz tartozó magassága az átfogót két szeletre bontja (p és q), és az átfogóhoz tartozó magasság a két szelet mértani közepe, vagyis m=pq. Bizonyítás: Legyen az ABC derékszögű háromszög átfogóhoz tartozó magasságának (m) talppontja T. Az ATCCTB (α szög megegyezik, derékszögek, merőleges szárú szögek). Így a megfelelő oldalak aránya megegyezik, vagyis qm=mp, ami ekvivalens az állítással.

Befogótétel

Egy derékszögű háromszög befogója az átfogónak és a befogó átfogóra eső merőleges vetületének mértani közepe, azaz b=qc. Bizonyítás: Legyen az ABC derékszögű háromszög átfogóhoz tartozó magasságának talppontja T. Az ABCACT (α szög közös, derékszögek, az egyik oldal megegyezik). Így a megfelelő oldalak aránya megegyezik: bq=cb, ami éppen a tételben szereplő azonosság.

Lásd még

Források

  • Matematikai kisenciklopédia. szerk. Lukács Ernőné és Tarján Rezsőné. Budapest: Gondolat. 1968. 210. oldal
  • Kleine Enzyklopädie. Mathematik. Leipzig: VEB Verlag Enzyklopädie. 1970. 184-185. és 198-199. oldal.
  • Reiman István: Geometria és határterületei
  • H. Schupp: Elementargeometrie. UTB Schöningh 1977, ISBN 3-506-99189-2, S.50