Nagy Ibolya (színművész, 1962)

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Nagy Ibolya
Életrajzi adatok
Született1962augusztus 19. (62 éves)
Szombathely
Származásmagyar magyar
Pályafutása
IskoláiLiszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola debreceni tagozat (1985)
ELTE BTK kulturális menedzser (2001)
Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar MA magánének szak(2016)
Aktív évek1985–
Híres szerepeiSylvia (Csárdáskirálynő)
Elisa (My fair lady)
Marica (Marica grófnő)
Lebstück Mária (Mária főhadnagy)
Fedora (Cirkuszhercegnő)
Sybill (Sybill)
Saffi (Cigánybáró)
Csikós Rózsi (Oda vagyok magáért...)
Bella (Te rongyos élet...)
Díjai
További díjakDéryné-díj (1993)

Nagy Ibolya weboldala
PORT.hu-adatlap

Nagy Ibolya (Szombathely, 1962. augusztus 19. –) magyar színésznő, Déryné-díjas énekesnő, operett primadonna, producer. A Dankó Rádió alapító szerkesztő - műsorvezetője, melyben 7 évig szerkesztette és vezette a minden nap hallható operettműsort.

Életútja

Szülővárosában született és tanult 18 éves koráig. 9 évesen már szólót énekelt a Tanárképző Főiskola kórusában, mellyel versenyekre és kórusfesztiválokra járt belföldön és külföldön egyaránt. Hegedülni és zongorázni tanult, de igazán komolyra a Konzervatóriumban vált a zene iránti elkötelezettsége. Ezt a Debreceni Zeneművészeti Főiskola követte, ahol magánének és zeneelmélet szakon végzett. A diploma megszerzése után, a Miskolci Nemzeti Színház primadonnája lett, ahol énekelt operát, operettet, musicalt és játszott prózai főszerepet is, de igazából az operettek világában érezte a legjobban magát, mert itt minden együtt van, amit egy zenés színésznő kívánhat: csodálatos áriák, remek prózai villanások, zene, tánc. Elénekelte az operett irodalom legszebb női főszerepeit. Vendégművészeként fellépett az ország legnagyobb kőszínházaiban, a debreceni, szegedi, kecskeméti, soproni, veszprémi színházban és a Budapesti Operettszínházban is. Férjnél van. Két gyermek édesanyja.

  • 2001-ben az ELTE BTK-n kulturális menedzser másoddiplomát szerzett.
  • 2001-től 2010-ig a Kovács József által alapított INTEROPERETT állandó tagja volt. Az Újévi gálakoncerteket a Magyar Televízió (és gyakran több ország televíziója is) élőben közvetítette.
  • 2001-től gyakran koncertezik az USA-ban és Kanadában, de fellépett Ausztriában, Németországban, Svájcban, Izraelben, Angliában és Finnországban is.
  • 2010 és 2012 között, egy osztrák-magyar koprodukcióban bemutatott Csárdáskirálynő, majd Cirkuszhercegnő címszerepében láthatta a német és magyar közönség.
  • 2012 és 2020 között a Dankó Rádió felelős szerkesztő-műsorvezetője, melyben a Túl az Óperencián című operettműsort vezette és szerkesztette. Munkája azért is jelentős, mert ezzel az operett műfaja ismét napi rendszerességgel, történelmi és zenei kontextusában jelent meg a közmédiában. A szerkesztés mellett több mint háromszáz művész kollégájával készített nagyinterjút.
  • 2016-ban MASTER diplomát szerzett a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának magánének szakán.
  • 2020-tól ismét a színpadon áll.
  • 2021-től a Túl az Óperencián Alapítvány kurátora.
  • 2022-ben Gózon Gyula Kamaraszínház: Muskátli kabaré. Zenés életrajzi játék Berki Lili és Gózon Gyula életéről.
  • 2023-tól már mint producer saját színházi előadásokat hoz létre, melyekben mint főszereplő is részt vesz. Elsőként Fényes Szabolcs és felesége, Csikós Rózsi életét álmodta színpadra. Fényes - Klemen: Oda vagyok magáért... Életrajzi játék és koncert két felvonásban.
  • 2024-ben újabb produkcióval, kisoperettel jelentkezett. Kálmán - Meskó: Te rongyos élet...avagy az "Én Kálmán Imrém!" A zeneszerző gyerekkori szerelme, egy öltöztetőnő szemszögéből látunk bele a szerző életébe, sikereibe, valamint abba a szintén veszélyes korba, melyben éltek és alkottak. A darabot nagy sikerrel adják elő országszerte.

Fontosabb színházi szerepei

Filmek, tv

  • Interoperett újévi koncertek - Duna Televízió
  • "Jöjj vissza hozzám..." - Kovács József születésnapi műsora
  • Jó ebédhez szól a nóta - Duna Televízió

Díjak, elismerések

Források

További információk