A Nemzet Színésze[1] címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése terén kimagasló érdemeket szereztek. A címet első ízben 2000. augusztus 22-én adták át.[2]
A Nemzet Színésze cím annak adományozható, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott; betöltötte a 62. életévét; 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a budapesti Nemzeti Színház színpadán töltött.[3]
A címet legfeljebb tizenketten viselhetik egyszerre, és ők életük végéig havonta nettó 630 ezer forint[4] juttatásban részesülnek. Ha a cím egyik viselője elhalálozik, temetése után a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.[5]
Az elismerést először Schwajda György kormánybiztos, a Nemzeti Színház Részvénytársaság vezérigazgatója javaslatára adományozta 2000-ben Rockenbauer Zoltán, a nemzeti kulturális örökség minisztere.
2023. május 8-án, életének 96. évében elhunyt Máthé Erzsi, a cím utolsó olyan díjazottja, akit még az elsők között, 2000-ben tüntettek ki. Ő volt, aki a leghosszabb ideig viselte a címet és a legmagasabb kort érte meg. Legutóbb, 2024-ben Hegedűs D. Gézának adományozták a címet 2024. szeptember 3-án.
(Az itt található adatok utoljára 2024 júniusában frissültek.)
Bár semmilyen szabály nem írja elő, férfi helyére mindig férfit, nő helyére mindig nőt választanak a tagok maguk közé.
Új tag választásakor a nemzet színészei hagyományosan a budapesti Nemzeti Színházban gyűlnek össze az új tagot megválasztani.
A megválasztott művészt a budapesti Nemzeti Színház mindenkori igazgatója értesíti a kitüntetésről. 2024-ben Kulka Jánost azonban Vidnyánszky Attila helyett Molnár Piroska értesítette.
A legfiatalabb díjazott, Törőcsik Mari megválasztásakor 64, míg a legidősebb, Gera Zoltán 90 éves volt, aki szintén csak rövid ideig, mindössze hét hónapig volt tag.
A díjazottak közül Andorai Péter volt a legfiatalabb, amikor meghalt, mindössze 71 éves, a legidősebb pedig Máthé Erzsi, 95 éves.
Csak három vidéki színész Király Levente (Szeged), Kóti Árpád (Debrecen), Csikos Sándor (Debrecen) kapott ilyen elismerést, a többiek munkássága jellemzően Budapesthez kötődik.
A díjazottak közül hárman Balázs Béla-díjjal is rendelkeznek: Balázsovits Lajos, Törőcsik Mari és Cserhalmi György.
Jegyzetek
↑Helyesírása: maga a díj nagybetűs (pl.: „megkapta a Nemzet Színésze díjat”), de díjazott személy nevéhez értelmezőként kapcsolva mint cím kisbetűs (pl.: „Sztankay István, a nemzet színésze”). Lásd: Helyesírás, Osiris, 2006, 227.) A névelő nem része a díj megnevezésének, ezért csak mondat elején, listaelemként vagy címkezdetként nagybetűs.