San Martín (hajó)

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
San Martín
Hajótípusgalleon
NévadóBragai Szent Márton
Szolgálatba állítás1580

San Martín (portugálul: São Martinho) portugál galleon, Medina Sidonia hercege, a Legyőzhetetlen Armada főparancsnokának zászlóshajója.

Építése

Amikor Portugáliát II. Fülöp 1580-ban Spanyolországhoz csatolta, a portugálok éppen befejezték São Martinho építését. Fülöp átkeresztelte San Martínra és átvette a spanyol flottába. Annak idején úgy vélték, hogy a San Martín a flotta legjobb hajója, és Medina Sidonia hercegének zászlóshajójának választották.

Felépítése

San Martín körülbelül 180 láb (55 m) hosszú és 40 láb (12 m) széles galleon volt. 44 nehéz fegyvert (ágyú) két fedélzetén, plusz több kisebb fegyvert. A greenwichi National Maritime Museum, Hendrik Cornelisz Vroom festményén San Martínnak háromárbócos, két kereszt- és egy latin árbóccal és egy komoly galériával rendelkezett. Az előfedélzeten az előárbóc beállítása csatára utal.

A csatában

1588 júliusában, a gravelines-i csatában nagy károkat szenvedett, amikor egy angol hajókból álló csoport, amit a Revenge-dzsel Sir Francis Drake vezetett, lecsapott rá. Egy másik galleon segítségével elmenekült a támadás elől, és visszavezette az Armadát Spanyolországba egy sor vad viharon keresztül, de végül be kellett vontatni Santander kikötőjébe.

Források

  • Marjai József - Pataky Dénes: A hajó története, Bp., Corvina, 1979