Ramana Maharsi
Ennek a lapnak a címében vagy szövegében az újind nevek nem a magyar nyelvű Wikipédiában irányelvként elfogadott magyaros átírás szerint szerepelnek, át kellene javítani őket. |
Ramana Maharsi | |
![]() | |
Született | இரமண மகரிசி Az adatok szerializációja sikertelen Tiruchuli Assembly constituency |
Elhunyt | Az adatok szerializációja sikertelen Sri Ramana Ashram |
Állampolgársága |
|
Foglalkozása |
|
Halál oka | rák |
A Wikimédia Commons tartalmaz Ramana Maharsi témájú médiaállományokat. | |
Bhagaván Srí Ramana Maharsi (India, Tirucsuli, 1879. december 30. – India, Tiruvannámalai, 1950. április 14.), születési nevén Venkataráman Ijer, az egyik legismertebb modern kori indiai bölcs, advaita mester, szatguru. A nyugati világ Paul Brunton magyarul is megjelent könyvéből, az India titkai-ból ismerte meg. Ezt követően rengeteg nyugati is ellátogatott hozzá, hogy megtapasztalja Ramana "kegyelmét" és az Önvalóval való egységet.

Élete
Az indiai Tamil Nádu állam Tirucsuli nevű falujában született. Iskolai éveit Tirucsuliban és Maduraiban töltötte. Itt – 1896. július közepén – egy „halálélmény” után megtapasztalta a megvilágosodás állapotát, az azonosságát az Önvalóval, mely tapasztalás a teljes további életében, megszakítás nélkül vele maradt. Augusztus 29-én elhagyta Madurait és családját, hogy az Arunácsala nevű szent hegyhez utazzon. Élete hátralevő részét itt, ennek az indiai szent hegynek a lábánál töltötte, először hegyi barlangokban, majd a Tiruvannamalai (Tiruvannámalaj) nevű városka templomában, végül a követői által létrehozott Srí Ramanashramam-ban, ahonnan soha többé nem mozdult el. Bár az első időkben a világtól elfordult, lemondott remeteként élt, az egyre növekvő mennyiségben érkező, majd körülötte letelepedő követők egy ásramot alapítottak a tiszteletére, amit Srí Ramanásram néven neveztek el. Ő maga életének a fennmaradó évtizedeiben az ásramban élt, miközben teljesen lemondott a vagyonról és a világi hívságokról, s mindössze egy ágyékkötő és egy sétabot volt vele, valamint a minimális élelem, amit a követőktől elfogadott. 1950-ben, halálának pillanatában hullócsillag volt látható az égbolton, amely megfigyelhető volt szinte egész Indiában.[1]
Tanítása
A tanítványait folyamatosan ezen Önvaló állandó megtapasztalására ösztönözte, melynek a tanítása szerint két módja van:
- első az önkutatás, a „Ki vagyok én?” kérdés feltevésével;
- a második az önátadás, az Önvalóra való feltétlen ráhagyatkozás.
Azaz, nézete alapján a tanítvány úgy is eljuthat az önmegvalósításig, ha csak azon az egyetlen kérdésen elmélkedik: „Ki vagyok én?”, s ezen a módon megkeresi énjének forrását, s a mögötte létező valódi Én-t. Noha az elmélkedésnek ez a módszere, mind a keleti, mind a nyugati filozófiák egyik alapkövének számít, Maharsi elevenítette fel ismét.[2] Ő gyakorlatban alkalmazta a Védánta összes filozófiai elképzelését. Igen tömören és egyértelműen foglalta össze a lényeget. Ha valaki megismeri önmagát, a mindenség Önvalóját ismeri meg.[2]
- „Mindaddig, amíg az ember nem indul el önnön igaz valójának keresésére, kétség és bizonytalanság követi nyomon egész életén át. A legnagyobb királyok és államférfiak uralkodni próbálnak másokon, holott szívük mélyében tudják, hogy önmagukon sem tudnak uralkodni. Ámde a legnagyobb hatalom áll rendelkezésére annak, aki behatolt önnön valójának legmélyéig. ”
- „Vannak nagy tudású emberek, akik életüket azzal töltik, hogy sokféle dologról ismereteket szereznek. Vajon megoldották-e ezek az ember létezésének rejtélyét, vajon legyőzték-e önmagukat? Szégyenkezve fogják lecsüggeszteni a fejüket.. Mit ér az, ha minden egyéb dologról tudunk, de nem tudjuk önmagunkról, hogy ki s mi vagyunk. Az emberek kitérnek az igazi valójuk e kutatása elől, pedig van-e más, amire vállalkozni ennyire érdemes lenne?”
- „Ha ezen a kérdésen "Ki vagyok én?" elmélkedik – ha kezdi belátni, hogy ön valójában nem azonos a testtel, sem az aggyal, sem a vágyakkal, akkor kutató magatartása végül is saját lényének mélyéről fogja felhozni a választ. Magától jön majd ez a válasz, mint valami mélységes felismerés.” [3]
Fő tanításai módszere a csend volt, ritkán tanított szavakkal. Akinek a szíve nyitott volt a belőle áradó "csend" hangjára, annak elég volt leülnie a közelébe, hogy bármely, belülről fakadó kérdésére választ kapjon.[3][2] A hosszú idő alatt elmondott tanításai egyetlen kötetet töltenek meg, s ezeknek ismerjük további feldolgozásait, kiadásait, szemelvényeit, valamint a követői által kiadott feljegyzéseket.
Követők
A szó szoros értelmében vett tanítványokkal nem rendelkezett. Egyáltalán senkit sem akart megnyerni a maga eszméinek, bármilyenek legyenek is ezek, s nem vágyódott arra, hogy akár egyetlenegy új hívet is szerezzen magának. Mégis számtalan követője volt, akik önszántukból voltak mellette, s akik rövidebb-hosszabb időt töltöttek a Maharsi mellett.
- a lakhnaúi H. W. L. Poonja (H. V. L. Púndzsa), azaz Papaji (Pápádzsí), a nyugatiak számára egyik legismertebb követője,
- Paul Brunton, aki az India titkai 9. fejezetében ír róla (A Szent Jelzőtűz Hegye),
- Robert Adams, aki a Maharsi élete utolsó három évét töltötte mestere "lábainál".
További nyugati követői, akikhez a Ramana-irodalom nagy része köszönhető:
- Arthur Osborne, az Ashram Journal első szerkesztője;
- Maurice Frydnam, a Maharshi's Gospel (1939) szerkesztője;
- David Godman, író és az irodalmi Ramana-örökség egyik fenntartója, aki több könyvet is írt a Maharsi életéről és tanításairól, valamint részletesen beszámolt a legközelebbi követők életéről, emellett pedig ő az alkotója a "Jnani" című, 2018-ban megjelent dokumentumfilmnek, mely Maharsi és az ásram életét mutatja be.
Magyarul megjelent művei
- Abszolút tudatosság. Sri Ramana Maharshi tanításaiból; vál. Grace J. Mc Martin, ford. Malik Tóth István; Reiki Alapítvány, Bp., 1998 (Arunachala könyvek)
- A nyílegyenes ösvény. Ramana Maharsi tanításai; ford. Buji Ferenc, Németh László Levente, előszó C. G. Jung; Stella Maris, Bp., 1998 (Athanor könyvek)
- Arthur Osborne: A szent hegy bölcse / Ramana Maharsi: Negyven versszak a Valóságról; ford. Malik Tóth István; Reiki Alapítvány, Bp., 1999 (Arunachala könyvek)
- Oltalmazó útmutatás. Srí Ramana Maharsi tanításai; szerk., bev. David Godman, ford. Buji Ferenc; Kötet, Nyíregyháza, 2001, 2012
- Tudatos halhatatlanság; szerk. Paul Brunton, Munagala Venkataramiah, ford. Veszprémi Krisztina; Filosz, Bp., 2005
- Srí Ramana Maharsi összes művei. Prózai művek, költemények, fordítások; ford. Alder Mónika et al.; Filosz, Bp., 2006 (Arunácsala könyvek)
- Szúri Nágammá: Levelek Srí Ramana Maharsi ásramjából; vál., ford., utószó Alder Mónika; Filosz, Bp., 2007 (Arunácsala könyvek)
- Beszélgetések Srí Ramana Maharsival; ford. Malik Tóth István, Fajd Ernő, Veszprémi Krisztina; Filosz, Bp., 2018 (Arunácsala könyvek)
- Srí Ramana Maharsi összes művei. Prózai művek, költemények, fordítások; ford. Alder Mónika et al.; 2. jav. kiad.; Filosz, Bp., 2019 (Arunácsala könyvek)
Jegyzetek
- ↑ Április tizennegyedikén, este 8 óra 47 perckor Ramana Maharsi mahánirvánája (parinirvánája). Pontosan e pillanatban dél felől északi irányba tartva egy lassan mozgó, fényes üstökös jelenik meg az égbolton, majd Arunácala csúcsa mögött eltűnik. Bhagaván Srí Ramana Maharsi életének fontosabb eseményei. In: David Godman (szerk.): Oltalmazó útmutatás. Srí Ramana Maharsi tanításai. Kötet Kiadó, Nyíregyháza, 2001.
- ↑ 2,0 2,1 2,2 Szvámi Ráma: Élet a Himalája mestereivel
- ↑ 3,0 3,1 Paul Brunton: India titkai
Források
- Hivatalos honlap
- A Ramana Baráti Társaság honlapja
- Buji Ferenc: Ramana Maharsi
- Carl Gustav Jung: Srí Ramana és üzenete a modern ember számára
- H. L.: Beszélgetés Buji Ferenccel, Ramana Maharsi Oltalmazó útmutatás című könyvének fordítójával
- A teljesség szikrái. Bhagaván Srí Ramana Maharsi tanításai
További információk
- Paul Brunton: India titkai (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2012. október 17.)
- Arthur Osborne: Az önismeret ösvénye. Srí Ramana Maharsi élete és tanítása; ford. Malik Tóth István; Filosz, Bp., 2011 (Arunácsala könyvek)
- Maharishi