Háló (matematika)

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Porribot 2023. április 24., 13:52-kor történt szerkesztése után volt. (link egyértelműsítés AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
4 elemű halmaz osztályozásaiból képezett háló Hasse-diagramja.

A matematikában a hálónak két egymással ekvivalens definíciója létezik, az egyik rendezési relációkkal (ld. részbenrendezett halmazok) definiálja a háló fogalmát, a másik pedig (amely R. Dedekindtől ered, aki a német Dualgrouppe (duálcsoport, kettőscsoport) elnevezést találta rá ki[1]) kétváltozós műveletekkel, kétműveletes algebrai struktúraként. A részbenrendezett halmazok közül azokat nevezzük hálónak, amelyekre bármely kételemű részhalmazára teljesül, hogy az adott kételemű halmaznak van szuprémuma és infimuma. Ha egy részbenrendezett halmaz bármely részhalmazára (tehát nem csak a kételeműekre) teljesül az, hogy létezik szuprémuma és infimuma, akkor teljes hálóról beszélünk. Az algebrai struktúrák felől megközelítve a háló fogalmát azt mondhatjuk, hogy a hálók olyan struktúrák, amelyekben definiálva van két kétváltozós kommutatív, asszociatív művelet, amelyek eleget tesznek az ún. elnyelési azonosságoknak is.

Definíció

A háló alábbi két definíciója ekvivalens:

Definíció részbenrendezett halmazok használatával

Az (A;) részbenrendezett halmazt hálónak nevezzük, ha A bármely kételemű részhalmazának létezik legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja. Az (A;) részbenrendezett halmazt teljes hálónak nevezzük, ha A bármely részhalmazának létezik legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja.

Definíció algebrai struktúrák használatával

Az (A;,) kétműveletes algebrai struktúrát hálónak nevezzük, ha , kétváltozós műveletek A-n, amelyekre tetszőleges a,b,cA elemekre teljesülnek a következők:

ab=ba, ab=ba (kommutativitás),
(ab)c=a(bc), (ab)c=a(bc) (asszociativitás),
a(ab)=a, a(ab)=a (elnyelési azonosságok).

Az műveletet egyesítésnek, a műveletet pedig metszetnek hívjuk. Ha a két műveletet megcseréljük, akkor a duális hálót kapjuk.

Példák

  • Csoport részcsoportjai a generálás és a metszet művelettel hálót alkotnak. Részbenrendezés: tartalmazás. Létezik a normálosztók hálója is.
  • Gyűrű részgyűrűi a generálás és a metszet művelettel hálót alkotnak. Részbenrendezés: tartalmazás. Létezik az ideálok hálója is.
  • Vektortér alterei a generálás és a metszet művelettel hálót alkotnak. Részbenrendezés: tartalmazás.
  • A természetes számok halmazán két számhoz hozzárendelve azok legnagyobb közös osztóját és legkisebb közös többszörösét két olyan műveletet definiálunk, amelyekkel együtt a természetes számok halmaza hálót alkot. Részbenrendezés: oszthatóság.
  • Nemüres halmaz részhalmazai hálót alkotnak a halmazelméleti unió és metszet műveletekkel. Részbenrendezés: tartalmazás.

Tulajdonságok

  • A hálóaxiómákból következik, hogy a háló mindkét művelete idempotens, azaz
aa=a,
aa=a.
  • az idempotencia következményeként a háló részben rendezhető, ahol ab ekvivalens ab=b. Erre a rendezésre minden kételemű halmaznak van legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja.
  • A duális háló rendezése a háló rendezésének megfordítása.
  • b fedi a -t, ha a<b , és nincs c, a<c<b.

Hasse-diagramok

A véges rendezett halmazok irányított gráfokkal ábrázolhatók, amiben az elemek a pontok, és egy a-b él akkor létezik, ha b fedi a-t. Ezeket a gráfokat Hasse-diagramoknak nevezzük. Az ilyen gráfok úgy is ábrázolhatók, hogy az összes él felfelé mutasson. Így is szokás ábrázolni őket, de irányítás nélkül.

Speciális hálók

Az L háló disztributív, ha mindkét művelet disztributív a másikra:

a(bc)=(ab)(ac) minden a,b,cL és
a(bc)=(ab)(ac) minden a,b,cL -re.

Az L háló moduláris, ha:

aca(bc)=(ab)c minden a,b,cL -re.

Ez ekvivalens a következővel:

aca(bc)=(ab)c minden a,b,cL -re.
a(b(ac))=(ab)(ac) minden a,b,cL -re.
a(b(ac))=(ab)(ac) minden a,b,cL -re.

A disztributivitásból következik a modularitás, de fordítva nem. Az L háló teljes, ha tetszőleges részhalmazának van legkisebb felső korlátja és legnagyobb alsó korlátja is. Ezt a tulajdonságot az egész hálóra alkalmazva kapjuk, hogy van legnagyobb és legkisebb eleme.

Speciális elemek

Ha az egyesítésnek van neutrális eleme, akkor ezt a háló nullelemének (0) nevezzük. Ha létezik, akkor egyértelmű, és a háló legkisebb eleme. Duálisan, ha a metszetnek van neutrális eleme, akkor az a háló egységeleme (1). Ez szintén egyértelmű, ha létezik, és a háló legnagyobb eleme. Ha az L hálóban van 0 és 1, és valamely a elemhez van b elem, hogy

ab=0 és ab=1,

akkor b-t a komplementerének hívjuk. Ha L minden elemének van komplementere, és az egyértelmű, akkor az L háló komplementumos. A komplementumos disztributív háló Boole-háló, más néven Boole-algebra.

Homomorfizmusok és részhálók

Legyen (L,,) és (M,,) két háló. Ha az f:LM függvényre teljesül, hogy

f(ab)=f(a)f(b)
f(ab)=f(a)f(b),

akkor f hálóhomomorfizmus. Ha f bijektív, akkor izomorfizmus. A hálóhomomorfizmusok rendezéstartók, azaz monoton függvények: ha

ab, akkor f(a) ≤ f(b).

Ez az állítás nem fordítható meg, azaz nem minden monoton hálófüggvény homomorfizmus. M részhálója L-nek, ha zárt az L-beli műveletekre nézve, azaz minden a és b elemére

a b és a b eleme M-nek.

M háló az L-beli műveletek M-re vett leszűkítésével.

Lásd még

Jegyzetek

  1. Dean, E. T.: Dedekind's treatment of Galois Theory in the Vorlesungen Archiválva 2014. május 11-i dátummal a Wayback Machine-ben. A Dietrich College of Humanities and Social Sciences Filozófiai Tanszékének közleményei, 109. sz., 2009; 3. oldal. Angol nyelven, PDF. Hozzáférés: 2012-04-27.

Hivatkozások

  • Szász Gábor: Bevezetés a hálóelméletbe, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1959
  • Czédli Gábor: Boole-függvények, Polygon, Szeged, 1995
  • Fried Ervin: Algebra
  • Pelikán József: Algebra (PDF/Postscript). Összeállította Gröller Ákos. ELTE TTK

Források

Commons:Category:Lattice (order)
A Wikimédia Commons tartalmaz Háló (matematika) témájú médiaállományokat.