A háromszög beírt köre és hozzáírt körei

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>Alfa-ketosav 2023. november 5., 21:21-kor történt szerkesztése után volt. (Források)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
A háromszög beírt köre és hozzáírt körei

A geometriában a háromszög beírt köre vagy a háromszögbe írt kör olyan kör, amely a háromszög minden oldalát érinti, középpontja a belső szögfelezők metszéspontja, sugara a kör középpontját és az érintési pontokat összekötő szakasz (azaz a középpontból az oldalakra állított merőleges szakasz hossza). A beírt körnek nagy a jelentősége a háromszögek geometriájában.

A háromszög beírt köre által meghatározott Gergonne pont (Ge)

Hozzáírt kör

A hozzáírt kör a háromszög egyik oldalát és a másik két oldalának meghosszabbítását érintő kör. Minden háromszögnek három hozzáírt köre van. A hozzáírt körök középpontjai megkaphatók a háromszög egy belső és a háromszög két másik szögéhez tartozó külső szögfelező metszéspontjaként. Ezek a pontok olyan háromszöget alkotnak, aminek magasságpontja a beírt kör középpontja.

A beírt kör középpontja

Tétel: A háromszög beírt körének középpontja a háromszög három szögfelezőjének közös metszéspontja. Bizonyítás: Az α szög felezőjének minden pontja egyenlő távolságra van az AB és a CA oldalaktól. Hasonlóan, a β szög felezőjének pontjai egyenlő távolságra fekszenek a BC és az AB oldalaktól. A két szögfelező metszéspontjai tehát egyenlő távolságra vannak mindhárom oldaltól, ezért a harmadik szögfelezőnek is át kell mennie ezen a ponton. A beírt kör a háromszög minden oldalát belülről érinti, míg a hozzá írt körök kívülről érintenek egy-egy oldalt, és a két oldalegyenest a háromszögön kívül. Mindegyik kör középpontja a háromszög nevezetes pontjai közé tartozik. A beírt kör középpontjának trilineáris koordinátái 1:1:1, baricentrikus koordinátái a:b:c, ahol a : arra utal, hogy ezek a koordináták csak konstans szorzó erejéig vannak meghatározva.

A beírt kör sugara

Jelölje a háromszög oldalait a, b, c, a háromszög kerületének felét s, a háromszög területét T! Ekkor a beírt kör sugara r=2Ta+b+c=(sa)(sb)(sc)s (a Hérón-képlet behelyettesítésével) A sugár egy oldal és a rajta fekvő két szög ismeretében is kiszámítható: r=actg(β2)+ctg(γ2)=bctg(α2)+ctg(γ2)=cctg(α2)+ctg(β2)

A hozzáírt körök sugara

A BC oldalhoz tartozó hozzáírt kör sugara:

ϱa=2Tb+ca

A másik két hozzáírt kör ϱb és ϱc sugara hasonlóan számítható. A Hérón-képlet alapján:

ϱa=s(sb)(sc)sa.

Hasonlóan, a másik két hozzáírt kör sugara:

ϱb=s(sa)(sc)sb és ϱc=s(sa)(sb)sc.

Érintési pontok

A továbbiakban ca jelöli a C csúcs és az a oldalhoz írt kör a, illetve b oldalegyenesen levő érintési pontjainak távolságát. Hasonlóan, ba jelöli a B csúcs és az a oldalhoz írt kör a, illetve c oldalegyenesen levő érintési pontjainak távolságát. Analóg módon jelöljük a csúcsok és a másik két hozzáírt kör érintési pontjainak távolságát. ca=ac=sb, cb=bc=sa, ab=ba=sc. Ha az érintési pontokat összekötjük a velük szemben fekvő csúccsal, akkor a kapott egyenesek egy ponton mennek át, a Nagel-ponton.

Kapcsolódó szócikkek

Források

  • Reiman István: Geometria és határterületei
  • H. S. M. Coxeter und S. L. Greitzer: Zeitlose Geometrie. Klett, Berlin 1956.