Störmer-számok

Innen: Hungaropédia
A lap korábbi változatát látod, amilyen imported>WikiPszi 2023. április 8., 14:13-kor történt szerkesztése után volt. (Stb. előtti vesszőt töröltem.)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
A matematika megoldatlan problémája:
Mennyi a Störmer-számok természetes sűrűsége?
(A matematika további megoldatlan problémái)

A matematikában Störmer-számoknak nevezik azokat a pozitív egész n számokat, amikre teljesül, hogy az n2 + 1 legnagyobb prímosztója nagyobb vagy egyenlő, mint 2n. A számok névadója Carl Störmer norvég geofizikus, matematikus. Az első néhány Störmer-szám: 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 19, 20 stb. (OEIS-azonosítójuk A005528). Végtelen sok ilyen szám van, ennek bebizonyítása John Todd angol származású amerikai matematikus nevéhez fűződik. A Störmer-számok kapcsolatban vannak a Gregory-számok (Ga/b=arctanba) felírásának problémájával. Ezek előállíthatóak mint speciális, egész indexű Gn=arctan1n alakú speciális Gregory-számok - tehát egységtört argumentumú árkusz tangensek - összegeként; a Ga/b Gregory-szám úgy bontható fel, hogy az a+bi alakú Gauss-egészeket ismételten n±i alakú Gauss-egészekkel szorozgatjuk, mígnem a bi képzetes részből minden p prímtényező kiesik; itt az n-ek a Störmer-számok közül választandóak, úgy, hogy n2+1 osztható legyen p-vel.[1]

Jegyzetek

  1. Conway & Guy (1996): 245, ¶ 3

További információk

  • John H. Conway és R. K. Guy: The Book of Numbers. New York: Copernicus Press (1996): 245–248.
  • J. Todd: A problem on arc tangent relations, Amer. Math. Monthly, 56 (1949): 517–528.

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Størmer number című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.