Gauss-egész

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A Gauss-egészek az a+bi alakú komplex számok, ahol a és b egészek (tehát a komplex számsík rácspontjai). Körükben a közönséges egészekhez hasonló számelmélet építhető ki.

Műveletek

A Gauss-egészek összeadása egyszerűen koordinátánként történik: (a+bi)+(c+di)=(a+c)+(b+d)i. A szorzásnál felhasználjuk az i2=1 egyenlőséget: (a+bi)(c+di)=(acbd)+(bc+ad)i. E műveletek nem vezetnek ki a Gauss-egészek köréből, sőt az is könnyen látható, hogy ezek Z[i]-vel jelölt gyűrűt alkotnak. E gyűrű nullosztómentes, hányadosteste Q(i)={a+bi:a,bQ}. A Gauss-egészek e test algebrai egész elemei.

Norma

Egy a+bi Gauss-egész normája a nemnegatív egész

N(a+bi)=(a+bi)(abi)=a2+b2.

N(x)=0 csak x=0-ra teljesül, továbbá a norma multiplikatív: N(xy)=N(x)N(y). Ennélfogva, ha x osztja y-t, akkor N(x) is osztója N(y)-nak.

Egységek, asszociáltak, prímelemek

Négy Gauss-egész normája egy: 1,-1,i,-i. Ezek az egységek, tehát azok a Gauss-egészek, amelyek minden Gauss-egész osztói. Ha két Gauss-egész egymást kölcsönösen osztja, akkor egység szorzóban térnek el, ezeket egymás asszociáltjainak nevezzük. 1+i Gauss-prím és 2 prímfelbontása 2=i(1+i)2. Minden p3(mod4) Z-beli prímszám Z[i]-ben is prím. Ha viszont p1(mod4) prímszám, akkor p felbomlik, mint p=(a+bi)(abi), ahol a2+b2=p (ilyen felbontás a két-négyzetszám-tétel szerint mindig létezik) és az a+bi, abi Gauss-prímek nem asszociáltak. Ezzel megkaptuk valamennyi Gauss-prímet. A Gauss-egészek körében ugyanúgy, mint az egész számok között, értelmezhető a kongruencia-reláció: xy(modz) akkor teljesül, ha x-y osztható z-vel. Ekkor ha π prímelem, akkor a mod π maradékosztályok száma N(π).

Egyértelmű prímfaktorizáció

A Gauss-egészek körében igaz a maradékos osztás tétele, így Z[i] euklideszi gyűrű: ha a,bZ[i], b0, akkor létezik q és r, hogy a=bq+r és N(r)<N(b). Innen adódik, hogy Z[i]-ben igaz a számelmélet alaptétele is: a felbonthatatlan elemek (azon π nemnulla, nemegység elemek, amelyekre igaz, hogy π=xy esetén x vagy y asszociáltja π-nek) azonosak a prímelemekkel, azaz Gauss-prímekkel (azon π nemnulla, nemegység elemek, amelyekre igaz, hogy πxy esetén πx vagy πy teljesül) és minden 0-tól és egységtől különböző x felírható x=π1πr alakban, ahol π1,,πr prímelemek, továbbá, ha x=ρ1ρs egy másik felírás, akkor s=r és a tényezők úgy indexezhetők, hogy j=1,…,r-re ρj asszociáltja πj-nek.

Kapcsolódó szócikkek