Bősze Ádám
Bősze Ádám | |
![]() | |
2024 decemberében Miskolcon | |
Született | 1968. május 20. (56 éves)[1] Budapest |
Állampolgársága | magyar |
Foglalkozása |
|
A Wikimédia Commons tartalmaz Bősze Ádám témájú médiaállományokat. | |
Bősze Ádám (Budapest, 1968. május 20.) magyar zenetörténész, zenei antikvárius, rádiós műsorvezető, a Magyar Antikváriusok Egyesületének elnöke, több kulturális rendezvény és zenei közvetítés moderátora.
Élete
Gyermekként szüleivel Balatonaligán lakott, mert édesapja a Badacsonyi Állami Gazdaság főmérnöke volt, ő „hozta be” Magyarországra a Traubisoda márkát, amelyet a Gazdaság balatonvilágosi üzemében gyártottak. 10 éves volt, amikor édesapja meghalt (1978), a család visszaköltözött Budapestre, ahol a Váci utcai általános iskolába járt. 1982-ben felvételt nyert az Eötvös József Gimnáziumba, családja azonban az esztergomi Ferences Gimnáziumba íratta be.[2] A gimnáziumban szerette meg a zenét, tanult meg gitározni. Érettségi után sikertelenül felvételizett a Színművészeti Főiskolára, saját visszaemlékezése szerint Esztergályos Károly „rúgta ki”.[2] Ezután belépett a ferences rendbe, szerzetesként a Ferences Hittudományi Főiskolán, majd ezzel párhuzamosan – a rend beleegyezésével – a Zeneakadémia zenetudományi szakán tanult. Tanárai között találjuk Kroó Györgyöt és Komlós Katalint.[3] Budapesten és Esztergomban templomokban orgonált, iskolában ének-zenét tanított. Nyolc év után kilépett a rendből, világi pályára lépett, diplomát szerzett a Zeneakadémián.[2] Pályáját zenekritikusként kezdte a Magyar Nemzet kulturális rovatánál, Lőcsei Gabriella rovatvezető keze alatt. Rövid ideig az akkor induló Budapest Rádió szerkesztőségvezetője volt. Ezzel párhuzamosan riporterként és zenei műsorok műsorvezetőjeként dolgozott a Magyar Televízióban, a TV2-nél és a Duna Televízióban. Volt évfolyamtársaival megalapította a Gramofon című zenei szakfolyóiratot. 2004-ben megalapította saját zenei antikváriumát, később a Magyar Antikváriusok Egyesületének aktív tagjává vált.[3] 2008 és 2023 között a Bartók Rádió munkatársa, a Muzsikáló reggel és Muzsikáló délelőtt adásainak műsorvezetője volt. Moderálta az MTV Hogy volt! műsorát. Rendszeres házigazdája és szakkommentátora volt a New York-i Metropolitan Operaházból és a Bayreuthi Ünnepi Játékok előadásairól élőben adott operaprodukcióknak. Rendszeres házigazdája a Kaposfest-nek, a Cziffra György Fesztiválnak és a Bartók Plusz Operafesztiválnak is. 2010-től kezdve a Magyar Antikváriusok Egyesületének elnöke.[3] 2017 nyarán mutatta be az első magyar zenei standupot #Szeretnekahallgatók címmel, amelyet a Bőszekund című második sorozat követett. 2018-ban megkapta a Prima díjat Magyar Sajtó kategóriában.[4] Zenei ismeretterjesztő előadássorozatokat tart, amelyek közül a legnépszerűbbek: „Nagy zenészek, nagy szerelmek”, „Mendelssohnék karanténban”, „Forradalmi etűdök”.
Általa vezetett egyéb kulturális programok, műsorok
- Virtuózok (az MTV tehetségkutató műsorsorozata)
- MüpArt Classic
- Kultikon
- Hétvégi belépő
- Varázsbolt (Bartók Rádió)
- Vihar és Holdfény – 33 variáció Beethoven életére (Bartók Rádió)
- Zenélő levelek (Bartók Rádió)
Könyvei
- Nagy zenészek, nagy szerelmek. Libri, Budapest, 2023
- Muzikális bestiák. Libri, Budapest, 2024
Karikatúra
- 2020-ban felbukkant a Napirajz című webképregény-sorozat „univerzumában” egy rádiós zenei szerkesztőként, komolyzenei hangversenyek közvetítőjeként dolgozó karakter, akinek, azon túl, hogy megjelenésében is hasonlított Bősze Ádámhoz, a neve is egy, az övéből képzett, majdnem hibátlan anagramma volt (Dáma Özséb), ráadásul a Bartók Rádióra emlékeztető nevet viselő Bőrtok Rádió hallgatóit tudósította a rajzolt színhely-város, Szecső kulturális eseményeiről. Bősze Ádám facebookos[5] és Instagramos reakciói[6] is azt mutatták, hogy nem pusztán azonosította magát a rajzolt karakterrel, de örömmel is fogadta az így szerzett extra népszerűséget.
Díjai
- Prima díj (2018)
Jegyzetek
- ↑ https://adambosze.com/about/
- ↑ 2,0 2,1 2,2 Pethő Tibor: Bősze Ádám: Annyira bénán loptunk, hogy rögtön lebuktunk. magyarnemzet.hu/archivum, 2017. február 1. [2019. december 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 10.)
- ↑ 3,0 3,1 3,2 Bősze Ádám honlapja. Bemutatkozás. adambosze.com. [2019. december 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 12.)
- ↑ Prima Primissima díj. Korábbi díjazottak, 2018.. primissima.hu. [2019. december 13-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ [1]
- ↑ [2]
További információk
- easter (Nick): Bősze Ádám: Számomra szerzetesként könnyebb volt megalkuvás nélküli életet élni. flowcycle.hu, 2017. szeptember 1. [2019. december 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 10.)
- Csabai Máté: A klasszikus zenének nem kell cégér!. fidelio.hu, 2019. március 13. [2019. december 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 10.)
- Folytatódik Bősze Ádám rádióműsora, a Varázsbolt. fidelio.hu, 2019. szeptember 7. [2012. december 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 10.)
- Kövesdi Miklós Gábor: Bősze Ádám: Én ilyen vagyok, ha ezt szeretitek, megtartotok…. szeretlekmagyarorszag.hu, 2018. október 18. [2019. december 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 10.)
- Buzás Ákos: Bősze Ádám: „Liszt talán nem örülne”. people.inf.elte.hu (Klasszika interjúk). [2019. december 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. december 13.)