Brachyceratops

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Brachyceratops
Evolúciós időszak: késő kréta
A Brachyceratops rekonstrukciója
A Brachyceratops rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Madármedencéjűek (Ornithischia)
Alrend: Cerapoda
Csoport: Marginocephalia
Alrendág: Ceratopsia
Öregcsalád: Ceratopsoidea
Család: Ceratopsidae
Alcsalád: Centrosaurinae
Nem: Brachyceratops
Gilmore, 1914
Fajok
  • B. montanensis Gilmore, 1914 (típus)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Brachyceratops témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Brachyceratops témájú kategóriát.

A Brachyceratops (jelentése 'rövid szarv arcú' az ógörög βραχυ- / brakhü- 'rövid', κερατ- / kerat- 'szarv' és ωψ / -opsz 'arc' szavak összetételéből) a ceratopsia dinoszauruszok egyik neme, amely a késő kréta időszakban élt. Fosszíliáira a kanadai Alberta és az egyesült államokbeli Montana területén találtak rá. Hiányos maradványai fiatal példányok részeiből származnak, és lehetőséget nyújtanak az állat alapos megismerésére, de megnehezítik a felnőttkori méretének megbecslését.

Felfedezések és fajok

A Nemzeti Múzeum őslénytani részlegénél dolgozó Norman Ross a Brachyceratops csontvázának preparálása közben

A Brachyceratops montanensis, a típusfaj, kissé ritka ceratopsia faj volt, melyet a (körülbelül 74 millió éves) Two Medicine Formációban fedeztek fel a Feketelábú Indián Rezervátumban, Észak-Montana középső részén.[1] Az első maradványokat Charles W. Gilmore fedezte fel 1913-ban,[1] egy évvel később pedig leírást készített róluk. A leletanyag hiányos volt, és öt, körülbelül 1,5 méter hosszú fiatal példány összekeveredett maradványaiból állt.[1] A feltételezés szerint ezek a példányok közösen fészkeltek, majd együtt maradtak az utódok kikelése után.[1] Az öt fiatal mellett a Brachyceratops egy majdnem kifejlett egyedének fosszíliája is ismertté vált, melyre Gilmore az első példányoktól 1,6 kilométerre bukkant rá, ám elképzelhető, hogy ezek a maradványok az ismert centrosaurina ceratopsiák kifejletlen alakjait képviselik.[1] A leletek jelenleg a washingtoni Smithsonian Institution gyűjteményében találhatók.[1]

Koponya

Az elsőként talált öt példány mellett csak egyetlen koponyát fedeztek fel, amely levált egykori tulajdonosa testéről és részben elveszett.[1] Ennek ellenére a koponya megmutatta, hogy az állat szemei felett kisebb dudorok helyezkedtek el az ismertebb ceratopsiáknál, például a Triceratopsnál látható szarvak helyett.[1] Az orrszarv vastag és alacsony volt, a nyakfodor pedig aránylag nagy.[1] Sajnos a példány hiányossága nem tette lehetővé annak megállapítását, hogy a nyakfodrán más ceratopsiákéhoz hasonlóan voltak-e nyílások.[1]

Osztályozás

A Brachyceratops fiatal Styracosaurus sp. címkével ellátott csontváza a washingtoni Természetrajzi Múzeumban (Museum of Natural History)

A Brachyceratops a Ceratopsia alrendágba tartozik, a papagájszerű csőrrel rendelkező növényevő dinoszauruszok csoportjába (az ógörög eredetű név jelentése 'szarv arcú'), amely a kréta időszak során Észak-Amerika és Ázsia területén élt. A kréta időszak végén, mintegy 65 millió évvel ezelőtt az összes Ceratopsia kihalt.

Táplálkozás

A Brachyceratops a többi ceratopsiához hasonlóan növényevő volt. A kréta időszak során a virágos növények elterjedése „a szárazföldön földrajzilag behatárolódott”, így valószínű, hogy ez az állat az időszak domináns növényeit, a páfrányokat, a cikászokat és a tűlevelűeket fogyasztotta, melyekről éles csőrével leveleket vagy tüskéket téphetett le.

Kapcsolódó szócikkek

Ajánlott irodalom

Jegyzetek

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 szerk.: Dodson, Peter & Britt, Brooks & Carpenter, Kenneth & Forster, Catherine A. & Gillette, David D. & Norell, Mark A. & Olshevsky, George & Parrish, J. Michael & Weishampel, David B.: Brachyceratops. Publications International, LTD., 133. o. (1993). ISBN 0-7853-0443-6 

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Brachyceratops című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk