Creighton-módszer

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

A Creighton Model FertilityCare System (Creighton Model, FertilityCare, CrMS), magyarul: Creighton Model FertilityCare módszer (röviden: Creighton módszer) a természetes családtervezés egyik módja, melynek segítségével a nő menstruációs ciklusa során képes meghatározni a termékeny és terméketlen napokat. A Creighton-módszer kidolgozója Dr. Thomas W. Hilgers, az amerikai egyesült államokbeli Omahában található VI. Pál Pápa Intézet alapítója és igazgatója. Ez a módszer, hasonlóan a Billings ovulációs módszerhez, a női nyák és egyéb biológiai jelek megfigyelése alapján követi nyomon a termékenységet. A Billings ovulációs módszer kiterjesztésének tekinthető. Használható egyaránt a terhesség megelőzésére és létrehozására.

Kialakulásának története

Dr. Thomas W. Hilgers 1976-ban kezdte meg kutatásait, s ezek eredményeként kidolgozta a Creighton-módszert, melyet először hivatalosan és részletesen 1980-ban mutattak be.[1] 1981-ben megalapították az American Academy of Natural Family Planning (AANFP) szervezetet, melynek célja a Creighton-módszer, mint természetes családtervezési módszer népszerűsítése volt (a természetes családtervezés a Katolikus Egyház által elfogadott családtervezési módszereket foglalja magába).[2] 1985-ben Hilgers megalapította a VI. Pál Pápa Intézetet annak érdekében, hogy orvosi támogatást biztosítson a VI. Pál pápa Humanae Vitae[3] enciklikában adott irányelvekhez. Hilgers a Creighton módszert „a Billings ovulációs módszer standardizált, továbbfejlesztett változatának” tekinti a házaspár cikke nyomán,[4] mely módszert John és Evelyn Billings dolgozták ki 1960-as években.[5] 1991-ben Hilgers kiadta orvosi szakkönyvét, a „The Medical Applications Of Natural Family Planning: A Physician’s Guide to NaProTECHNOLOGY". A NaProTechnológia (NaProTechnology) elnevezés a Természetes Reprodukciós Technológia rövidítéséből következik. 2001-ben az AANFP új elnevezése American Academy of Fertility Care Professionals (AAFCP), mely elnevezés tükrözi a Creighton-módszer új szemléletét: vagyis a termékenység figyelemmel kísérését, azaz a FertilityCare-t. 2004-ben Hilgers kiadta a The Medical and Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY című szakkönyvet. Hilgers könyvében úgy utal a Creighton-módszerre „mint alapvető családtervezési módszer a NaProTechnológia alkalmazásához".

Áttekintés

A Creighton módszer megtanítja a nőknek megfigyelni szervezetük biológiai jeleit, hogy ezzel saját nőgyógyászati egészségüket figyelemmel tudják kísérni valamint meg tudják határozni a termékeny és nem termékeny napjaikat. A megfigyelt biológiai jelek többek között a méhnyaknyák, a vérzés minősége vagy egyéb váladékok. Ezeket a jeleket a nő naponta rögzíti egy táblázatban, hogy így képet kapjon egyéni és egyedi ciklusáról. A módszer alkalmazható szabályos és szabálytalan menstruációs ciklus esetén is. A Creighton-táblázatot, szükség esetén, az orvosok további vizsgálatok vagy gyógyítás céljából is használni tudják. A különböző vizsgálatok: az ösztrogén szint mérés ovuláció előtt vagy a progeszteron és ösztrogénszint mérése ovuláció után, az ultrahangos tüszőmérés vagy egyéb vizsgálatok időzítése sokkal pontosabb, a nő egyedi ciklusához igazítható. Ennek köszönhetően az orvos sokkal precízebb diagnózist tud felállítani, akár hormonális eltérések, akár kóros ovuláció vagy szervi elváltozás okozzák a panaszokat.

Alkalmazások

A termékenység tudatosság vagy természetes családtervezés egyik módszereként a Creighton-módszer alkalmazható várandósság elkerülése vagy épp várandósság esélyeinek növelésére a módszert alkalmazó pár szándékának függvényében. A Creighton-módszert együtt alkalmazzák a NaProTechnológia (Természetes Reprodukciós Technológia) meddőségi kezeléseiben. Egyúttal egyéb nőgyógyászati panaszok kezelésére is alkalmas:

A módszer hatékonysága várandósság elkerülésére

A Creighton módszer hatékonysága kétféleképpen értékelhető. A módszer a hatékonyság mérésére (tökéletes használat) kizárólag csak azokat a felhasználókat vonja be, akik a megfigyeléseket tökéletesen, a szabályokat betartva végzik, helyesen határozzák meg a termékeny és terméketlen napokat, valamint a termékeny napokon nem élnek házas életet. A használati hatékonyság (valós használat) meghatározásakor azokat a felhasználókat is értékelik, akik a Creighton-módszer használatával elkerülni szeretnék a várandósságot, de nem igaz rájuk a „tökéletes felhasználói” kritérium.[8] A VI. Pál Pápa Intézet adatai alapján a módszer hatékonysága 99,5%-os az alkalmazás első évében.[9] Az Intézet adatai alapján a használati hatékonyság az első évben 96,8%.[9] A NaProTechnológia kétszer olyan sikeres, mint a lombik. Egyúttal kisebb kockázata van az ikerterhességnek az egyéb asszisztált módszerekhez viszonyítva, továbbá nem tapasztaltak petefészek hiperstimulációs szindróma eseteket. Árban is kedvezőbb, mint a lombik (Hilgers, 2006). Átlagos esetben a nem kívánt terhesség bekövetkezésének esélye 3,2%.[10][11] A várandóság elérésének összehasonlítására hiányoznak a klinikai adatok az ART és a NaProTechnológia összehasonlítására. Csak esettanulmányok és kis mintás eredmények vannak.[12][13] A két nagyobb mintás tanulmány szerint a párok 75%-a részesült hormonális stimulációban.[12]

Gyógyítás a NaProTechnológia alkalmazásával

  1. Természetes hormonok és egyéb gyógyszerek alkalmazása a hormonális eltérések vagy kóros ovuláció gyógyítására.
  2. Gyógyszerek alkalmazása bármely más kóros elváltozások pl.: elégtelen méhnyaknyák, biokémiai vagy hematológiai eltérések, endokrin panaszok esetén, stb. annak érdekében hogy a normális fiziológiai működés visszaálljon és ezáltal növekedjen a megtermékenyülés esélye.
  3. Sebészeti beavatkozás olyan szervi elváltozások esetén, melyek csak sebészetileg korrigálhatók pl.:

Kritikája

Egyes vélemények szerint a módszert nem kellene szorgalmazni vagy kötelezővé tenni, mivel eredetileg vallásilag volt motiválva.[14][15] Vannak orvosok, akik nem értenek egyet a módszer használatával, hiszen vannak más módjai a születésszabályozásnak.[16] Egy 1998-as metaelemzés szerint az alanyok képzettek voltak, ezért az eredmények nem vihetők át a teljes népességre.

Jegyzetek

  1. http://www.creightonmodel.com
  2. Archivált másolat. [2014. május 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. június 12.)
  3. http://uj.katolikus.hu/konyvtar.php?h=120
  4. Some Clarifications Concerning NaProTECHNOLOGY and the Billings Ovulation Method Archiválva 2007. szeptember 28-i dátummal a Wayback Machine-ben.
  5. http://www.creightonmodel.com/
  6. Archivált másolat. [2014. szeptember 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. június 12.)
  7. Archivált másolat. [2014. szeptember 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. június 12.)
  8. Archivált másolat. [2014. április 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. június 12.)
  9. 9,0 9,1 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8057183?dopt=AbstractPlus
  10. (1998) „Creighton Model NaProEducation Technology for avoiding pregnancy. Use effectiveness.”. The Journal of Reproductive Medicine 43 (6), 495–502. o. PMID 9653695. 
  11. http://www.jabfm.org/content/22/2/147.long
  12. 12,0 12,1 (2008) „Outcomes From Treatment of Infertility With Natural Procreative Technology in an Irish General Practice”. The Journal of the American Board of Family Medicine 21 (5), 375–84. o. DOI:10.3122/jabfm.2008.05.070239. PMID 18772291. 
  13. (2012) „Natural procreative technology for infertility and recurrent miscarriage: outcomes in a Canadian family practice”. Canadian Family Physician 58 (5), e267–74. o. PMID 22734170. PMC 3352813. 
  14. http://www.consciencelaws.org/background/procedures/birth002.aspx
  15. https://evolutionnews.org/2006/10/antiscience_is_the_new_left_wi/
  16. https://www.catholicnewsagency.com/resources/life-and-family/natural-family-planning-nfp/why-do-so-few-catholic-obgyns-promote-nfp

Források

  • Hilgers, Thomas W.,M.D., The NaPro Technology Revolution: unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books, 2010. Print.
  • Hilgers, Thomas W. The Medical & Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY. Omaha: Pope Paul VI Institute, 2004. N. pag. Print.
  • Moore, Keith L., T, V.N Persaud, and Mark G. Torchia. Before we are Born Essentials of Embryology and Birth Defects. 8th ed. Philadelphia: Elsevier Inc., 2013. Print.
  • Unleashing the Power of a Woman's Cycle. Pope Paul VI Institute, 2006. Web. 14 Nov. 2012.

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Creighton Model FertilityCare System című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk