Cshunhjangga
Cshunhjangga ( ) (춘향가) | |
phanszori | |
Eredeti nyelv | koreai |
A Cshunhjangga (hangul: 춘향가, handzsa: 春香歌, RR: Chunhyangga ; „Cshunhjang ( ) éneke”) az eredeti 12 phanszori ( )műből fennmaradt öt madang (마당) egyike.[1] A történet egy kiszeng ( ) lányáról és egy jangban ( ) nemesről szól. A szövegének legrégebbi változata az 1754-ben írt Manhvadzsip ( ) (만화집, 晩華集) című könyvben található meg kínai írással.[2] A belőle született phanszori ( ) prózai mű a Cshunhjang cson ( ) (춘향전, „Cshunhjang ( ) története”).[3] Ez a legnépszerűbb az öt fennmaradt madang közül, filmre, televízióra is adaptálták, de manhva ( ) is született belőle.[4]
Története
A történet főszereplői Cshunhjang ( ) („Tavasz illata”), egy egykori kiszeng ( ) lánya, és I Mongnjong ( ), Namvon ( ) elöljárójának fia. Mongnjong ( ) a Tano ( ) (tavasz)fesztivál idején megpillantja a szépséges Cshunhjang ( )ot és azonnal beleszeret. A társadalmi különbségek ellenére feleségül veszi a lányt, ám ekkor a fővárosba szólítja kötelessége. Az otthon maradt lányt zaklatni kezdi a város új elöljárója, Pjon Hakto ( ), arra akarja kényszeríteni, hogy legyen az ágyasa. A férjéhez hű Cshunhjang ( ) visszautasítja a férfi, aki emiatt börtönbe veti és megkínozza. Mongnjong ( ) a király titkos felügyelőjeként tér vissza a városba, lebuktatja a korrupt elöljárót és kiszabadítja feleségét, akivel ezután boldogan élnek.[5][6]
Értelmezése
A történet különleges abból a szempontból, hogy a főszereplői ellenszegülnek a Csoszon ( )-kor normáinak, mely szerint egy jangban ( ) nemes nem köthetett házasságot egy cshonmin ( ) (kitaszított) rétegből származó nővel. Cshunhjang ( ) a bátorság, a női tisztaság megtestesítője, aki szembeszáll a korrupt és erkölcstelen nemes akaratával, és egyben az elnyomottaknak is hangot ad. A történet szatirikusan mutatja be a koreai nemesség zülött, korrupt életét.[5]
Jegyzetek
- ↑ 판소리 (koreai nyelven). Encyclopedia of Korean Culture. (Hozzáférés: 2015. március 31.)
- ↑ Origin and Transmission of Pansori, Pansori (pdf) (angol nyelven), National Gugak Center (2004). Hozzáférés ideje: 2015. március 31.
- ↑ szerk.: Peter H. Lee: A History of Korean Literature [archivált változat]. Cambridge University Press (2003). ISBN 9781139440868 [archiválás ideje: 2014. november 29.], 284. o.
- ↑ Pansori series provides performances in English. Korea JoongAng Daily, 2011. november 30. (Hozzáférés: 2015. április 22.)
- ↑ 5,0 5,1 Repertoire of Pansori, Pansori (pdf) (angol nyelven), National Gugak Center (2004). Hozzáférés ideje: 2015. március 31.
- ↑ The Ch'unhyang Story. East Rock Institute. [2007. szeptember 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. április 22.)