A D’euxCéline Dion kanadai énekesnő huszonegyedik albuma, mely 1995. március 27-én jelent meg Franciaországban, 28-án Kanadában. Az Egyesült Államokban The French Album címmel adták ki '95 májusában. A D’eux minden idők legsikeresebb francia nyelvű lemeze, mely 10 millió példányban kelt el világszerte. Franciaországban is a legsikeresebbnek bizonyult, több mint 4,4 millió darabot vásároltak meg az országban.[1]
2009. november 18-án jelent meg a D’eux – 15th Anniversary Edition CD/DVD verzió Finnországban, november 27-én Franciaországban,[2] Svájcban,[3] Belgiumban, Németországban,[4] és 2009. december 1-jén Kanadában.[5] Az Egyesült Államokban és Japánban behozatallal elérhető.[6][7] Kiadója, a Legacy Recordings, az album megjelenésének 15 éves évfordulójára jelentette meg.[8] A jubileumi kiadvány digitális verziója csak az audió felvételeket tartalmazza, a DVD további tartalmát nem. Ez 2009. november 24-én jelent meg a legtöbb európai országban, 2009. december 1-jén Kanadában.
A lemez dalainak írója és producere a népszerű francia énekes és dalszövegíró, Jean-Jacques Goldman volt. Köztük helyet kaptak olyan sikeres slágerdalok, mint a Pour que tu m'aimes encore és a Je sais pas. A Vole című dalt az énekesnő unokahúgának, Karine-nek az emlékére ajánlotta, aki cisztás fibrózisban halt meg. Ez a három dal később angol nyelven is elkészült If That's What It Takes,I Don't Know és Fly címmel, és a következő, a Falling into You című lemezen hallható.
A lemezt 1995 áprilisában egy egyórás televíziós műsorral vezették be, illetve Céline D’eux Tour című turnéjával is népszerűsítette azt 1995. szeptember és 1996. február között. A koncertek egyikén, a párizsi Le Zénithben felvett műsor Live à Paris címmel jelent meg 1996 októberében CD-n.
A lemez Franciaországban megjelent egy alternatív borítóval is. Ezen a ritkaságon más a betűtípus, illetve Dion és Goldman fotója szerepel rajta.
Az album vezető slágere, a Pour que tu m’aimes encore számos díjat nyert, köztük Juno-, Félix- és Victoires de la Musique-díjat is. Ezen kívül Céline a francia kulturális minisztertől Medal of Arts and Letters kitüntetésben részesült, mint a legsikeresebb francia nyelvű művész.
A D’eux több dala megjelent a 2005-ös On ne change pas című válogatáslemezen. A 2007-ben kiadott D’elles lemez címe visszautalás a D’eux-ra, mint annak „nőies” verziója.
Az AllMusic szerint a lemez jól felépítette és szórakoztató felnőtt popzenei, összességében elég jó album.[9]
A D’eux minden idők legsikeresebb francia nyelvű lemeze, melyből 10 millió példány kelt el világszerte.[10][11] Franciaországban gyémántlemez lett,[12] majd amikor több mint 4 412 100 darab kelt el belőle, az ország legsikeresebb lemeze lett. 44 egymást követő héten állt a francia listák élén és összesen 137 hétig szerepelt a listán, mellyel rekordot döntött. Amikor kijött az énekesnő következő lemeze 1996-ban (Falling into You), Franciaországban a második helyen debütált, mert az első helyet még mindig a D'eux foglalta el. 1995-ben Céline Dion volt a legjátszottabb énekesnő a francia rádióadókon.[13]Vallóniában ezt megelőzően egyetlen lemez sem volt 37 héten át első, illetve 131 héten át a listák szereplője.[14] Svájcban öt hétig, Belgium flamand területein négy hétig volt első. Kanadában hétszeres,[15] Belgiumban hatszoros,[16] Svájcban négyszeres[17] platinaminősítést ért el.
Annak ellenére, hogy a lemez francia nyelvű dalokat tartalmaz, nem francia nyelvterületeken is nagy sikert aratott. Az Egyesült Királyságban a 7. helyig jutott, 250 000 példányban kelt el,[18] és Dion lett az első és egyetlen olyan énekes, aki francia nyelvű kiadvánnyal aranylemez minősítést ért el az országban.[19] Később ugyanezt a sikerét ismételte meg a S'il suffisait d'aimer (1998). A D’eux még az Egyesült Államokban is 242 000 példányban kelt el a Nielsen SoundScan adatai alapján.[20]
Hollandiában,[21] Lengyelországban[22] szintén platinalemez lett, Új-Zélandon pedig arany.[23] További nem francia nyelvű országokban is sikeresnek bizonyult; Hollandiában két hétig 1., Portugáliában 2., Dániában 5., Svédországban 9. hely volt a legjobb helyezésre. A legjobb 100 európai album között a 3. helyet érte el és nyolcszoros platinalemez lett.[24][25]
1A lista 1997. január óta működik
²A minősítések még korábbi feltételrendszer szerintiek, magasabb minősítési szintekkel, mint napjainkban.
Fordítás
Ez a szócikk részben vagy egészben a D'eux című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
↑Patricia Bailey. „The real Céline”, Canadian Broadcasting Corporation, 2010. február 17.. [2007. május 31-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2007. május 29.)
↑ 24,024,1IFPI Platinum Europe Awards. International Federation of the Phonographic Industry. [2013. július 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2007. december 31.)