Dacentrurus

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Dacentrurus
Evolúciós időszak: 154–150 Ma
késő jura
A Dacentrurus armatus rekonstrukciója
A Dacentrurus armatus rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Madármedencéjűek (Ornithischia)
Alrend: Thyreophora
Alrendág: Stegosauria
Család: Stegosauridae
Nem: Dacentrurus
Lucas, 1902
Szinonimák
  • Omosaurus Owen, 1875
Fajok
  • D. armatus (Owen, 1875)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Dacentrurus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Dacentrurus témájú kategóriát.

A Dacentrurus (jelentése 'nagyon hegyes farok'), eredeti nevén Omosaurus, a nagy méretű stegosaurus dinoszauruszok egyik neme, amely a késő jura időszakban élt (154–150 millió évvel ezelőtt). A hossza körülbelül 7–8 méter lehetett.[1][2] A gerince mentén párban álló, háromszögletű lemezek helyezkedtek el, a farka végén pedig négy pár tüske volt. Ez az elrendezés rokonára, a Kentrosaurusra emlékeztet. Ismeretlen okból több könyv is azt állítja, hogy a Dacentrurus kis méretű stegosaurus volt, miközben egy (az ízvápánál mérve) 1,5 méteres medence azt jelzi, hogy a legnagyobbak közé tartozott.

Felfedezés és fajok

A Dacentrurus armatus holotípusának rekonstrukciója a londoni Természettudományi Múzeumban
A Dacentrurus armatus holotípusa, Owen 1875-ös monográfiájából

Mikor Richard Owen 1875-ben leírást készített róla, az Omosaurus armatus lett az első ismert stegosaurus, a nevét azonban később megváltoztatták.

Fajok

A Dacentrurusénak tekintett fajok közé tartozik a D. durobrivensis (a Lexovisaurus durobrivensisszel együtt), a D. phillipsi (egyesek szerint a Priodontognathus phillipsivel együtt, ami az azonos fajnevekből eredő tévedés), valamint a D. vetustus (a Lexovisaurus vetustusszal együtt).

Elterjedés

A fosszilis bizonyítékokat Anglia déli részén, Wiltshire-ben és Dorsetben találták meg (közéjük tartozik a D. armatus néven leírt csigolya, amire a dorseti Weymouth-ban bukkantak rá[3]), de emellett Franciaországban és Spanyolországban is kerültek elő maradványok, Portugáliában pedig további öt csontvázat fedeztek fel:

  • Argiles d'Octeville[4]
  • Camadas de Alcobaca[4]
  • El Collado Formáció[4]
  • Kimmeridge Clay[4]
  • Unidade Amoreira-Porto Novo[4]
  • Unidade Bombarral[4]
  • ?Unidade Castehanos[4]
  • Unidade Sobral[4]

Jegyzetek

  1. Galton, Peter M.; Upchurch, Paul, 2004, "Stegosauria" In: Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halszka (eds.): The Dinosauria, 2nd edition, Berkeley: University of California Press. Pp. 344-345
  2. Holtz, Thomas R. Jr. (2008) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information
  3. Galton, P.M. (1985). „British plated dinosaurs (Ornithischia, Stegosauridae)”. Journal of Verebrate Paleontology 5, 211–254. o. 
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 Galton, Peter M., Upchurch, Paul.szerk.: Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halszka: Stegosauria (Table 16.1), The Dinosauria, 2nd, Berkeley: University of California Press, 344-345. o. (2004). ISBN 0-520-24209-2 

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dacentrurus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  • Benton MJ, Spencer PS. Fossil Reptiles of Great Britain. Chapman & Hall (1995). ISBN 0-412-62040-5 

További információk