Desmatosuchus

Innen: Hungaropédia
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
Desmatosuchus
Evolúciós időszak: Nori
A Desmatosuchus haplocerus rekonstrukciója
A Desmatosuchus haplocerus rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Alország: Valódi szövetes állatok (Eumetazoa)
Alországág: Kétoldali szimmetriájúak (Bilateria)
Főtörzs: Újszájúak (Deuterostomia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Alosztály: Diapsida
Alosztályág: Archosauromorpha
Csoport: Crurotarsi
Rend: Aetosauria
Család: Stagonolepididae
Alcsalád: Desmatosuchinae
Nem: Desmatosuchus
Case, 1920
Fajok
  • Desmatosuchus haplocerus
  • Desmatosuchus spurensis (típus)
  • Desmatosuchus smalli[1]
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Desmatosuchus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Desmatosuchus témájú kategóriát.

A Desmatosuchus (jelentése 'láncszem krokodil') a hüllők (Reptilia) osztályának az Aetosauria rendjébe, ezen belül a Stagonolepididae családjába tartozó nem. A D. smalli leletei nori korú homokkőből kerültek elő. A genust Edward Drinker Cope fedezte fel 1892-ben, és leletének az Episcoposaurus haplocerus nevet adta. E faj ma Desmatosuchus haplocerus néven a genus típuspéldánya.

Anatómia

méteres hosszával[2] és 1,5 méteres magasságával az aetosaurusok egyik legnagyobb képviselője volt. A késő triász idején élt, a mai Texas állam területén. A Desmatosuchus a rokonaihoz hasonlóan páncélozott testtel és disznószerű fejjel rendelkezett. Pofája ásó alakú volt. Gyenge fogai arra utalnak, hogy csak zsenge növényekkel táplálkozott. Mint sok más rokonának, a Desmatosuchusnak is erős csontlemezek borították a hátát, a farkát és hasának egyes részeit. Eltérően a legtöbb aetosauriától, a hátoldalán két sor tüskét viselt. A vállán levő legnagyobb tüskék 45 centiméter hosszúak voltak. Ezek valószínűleg nagyobb védelmet nyújtottak a ragadozókkal szemben.[2]

Osztályozás

Jelenleg két faja számít érvényesnek: a D. spurensis, a típusfaj és a D. smalli..[1][3] A Desmatosuchus chamaensis egy 2007-ben készült elemzés alapján egy másik nemhez tartozik,[4] de vita van afelől, hogy az új nemet Heliocanthusnak vagy Rioarribasuchusnak nevezzék el.[5]

Rokon nemek

Popkulturális hatás

A Desmatosuchus látható a Dinoszauruszok, az ősvilág urai (When Dinosaurs Roamed America) című dokumentumfilmben, melyben elkerget egy bosszantó Coelophysist és egy zsákmányt kereső Rutiodont.

Jegyzetek

  1. 1,0 1,1 Parker, W.G. (2005). „A new species of the Late Triassic aetosaur Desmatosuchus (Archosauria:Pseudosuchia)”. Compte Rendus Palevol 4 (4), 327–340. o. 
  2. 2,0 2,1 szerk.: Palmer, D.: The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions, 96. o. (1999). ISBN 1-84028-152-9 
  3. Parker, W.G. (2008). „Description of new material of the aetosaur Desmatosuchus spurensis (Archosauria: Suchia) from the Chinle Formation of Arizona and a revision of the genus Desmatosuchus”. PaleoBios 28 (1), 1–40. o. 
  4. Parker, W.G. (2007). „Reassessment of the aetosaur “Desmatosuchus” chamaensis with a reanalysis of the phylogeny of the Aetosauria (Archosauria: Pseudosuchia)”. Journal of Systematic Palaeontology 5 (1), 41–68. o. 
  5. Darren Naish's Blog. [2008. október 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. április 30.)
  6. Paleodb. [2012. július 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. december 25.)

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Desmatosuchus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.